Informacje dla chorych - aktualności

21.02.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Hematologia 2019 - Najnowsze doniesienia z konferencji ASH w San Diego

26 lutego 2019 r. Fundacja imienia dr. Macieja Hilgiera zaprasza na konferencje Hematologia 2019 - Najnowsze doniesienia z konferencji ASH w San Diego.

···
15.02.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Nadzieja na sprzedaż

Prof. Grzegorz Basak (hematolog, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz Dariusz Aksamit (fizyk medyczny, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki i Marsz dla Nauki) podjęli temat alternatywnych metod leczenia nowotworów.

···
13.02.2019 / medexpress.pl / Aktualności

Priorytety polskiej hematoonkologii

O niezaspokojonych potrzebach chorych na szpiczaka plazmocytowego oraz ostrą białaczkę limfoblastyczną mówi prof. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowy ds. hematoonkologii.

···
12.02.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

VIII Forum Pacjentów Onkologicznych

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych po raz VIII w pierwszy dzień wiosny (21 marca) zaprasza do udziału w Forum pacjentów Onkologicznych.

···
11.02.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Światowy Dzień Chorego | 11 luty

13 maja 1992 r. papież Jan Paweł II ustanowił 11 lutego Światowym Dniem Chorego. Pomimo, że jest to święto ustanowione przez Kościół katolicki, warto w tym dniu niezależnie od wyznania czy światopoglądu zwrócić uwagę na osoby dotknięte chorobą, często spychane na margines.

···
8.02.2019 / Głos Pacjenta Onkologicznego / Informacje dla chorych - aktualności

P jak proteiny

Dr Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka ds. żywienia klinicznego wyjaśnia, jaka jest rola białka w diecie oraz dlaczego odpowiedni poziom i jakość białka są kluczowe w żywieniu pacjenta onkologicznego.

···
7.02.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

„Chłoniaki, których nie znamy. Problem, którego nie widzimy” Rusza pierwsze w Polsce badanie jakości życia chorych z chłoniakiem skórnym T-komórkowym (CTCL)

Chłoniak skórny T-komórkowy (CTCL) to rzadki i trudny w rozpoznaniu nowotwór złośliwy układu chłonnego. Choroba jest wywołana niekontrolowanym wzrostem limfocytów T umiejscowionych w układzie limfatycznym skóry. Pacjentów z chłoniakiem skórnym T-komórkowym jest niewielu, dlatego też rzadko słyszy się o chorobie i sytuacji życiowej tej grupy chorych. Zmienić to ma badanie dotyczące jakości życia polskich chorych z CTCL. Analiza ta ma otworzyć oczy społeczeństwa na najważniejsze potrzeby pacjentów w różnych sferach ich życia i walki z chorobą.

···
7.02.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Polscy pacjenci onkologiczni wciąż mają mniejsze szanse na skuteczne leczenie niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Brakuje skoordynowanej opieki i nowoczesnych leków

Diagnoza nowotworu przestała być równoznaczna z wyrokiem śmierci. Także w Polsce, dzięki zastosowaniu nowoczesnych leków, możliwe jest całkowite wyleczenie lub znaczne przedłużenie życia chorego, nawet w tak trudnych przypadkach jak rak płuca, rak jelita grubego, piersi czy nowotwory krwi. Wskaźniki pięcioletnich przeżyć wciąż są jednak u nas znacznie niższe niż w krajach Europy Zachodniej. To efekt zbyt późnego zgłaszania lekarzowi niepokojących objawów, braku wysoko wyspecjalizowanej opieki szpitalnej oraz dostępu do nowoczesnego leczenia.

···
6.02.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Zdrowie przez sztukę - I Warszawskie Spotkania "Onkoprzestrzeń Filmowa"

Czy sztuka może pomóc w chorobie nowotworowej? Czy chorobie można "zagrać na nosie"? Czy można "wytańczyć sobie zdrowie"? Tak!

···
5.02.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Przełomowe odkrycia budzą nadzieję – profilaktyka realnie zwiększa szanse na wyleczenie

Naukowcy z Bazylei – prof. Gerhard Christofori z zespołem znaleźli sposób na przekształcenie (za pomocą szczególnej kombinacji związków) komórek nowotworowych w komórki przypominające komórki tłuszczowe.

···
1.02.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

W sobotę, 2 lutego z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na bezpłatne porady onkologiczne, wykłady, konsultacje dietetyczne i psychologiczne. Inicjatywa przygotowana jest we współpracy z Polską Unią Onkologii. Wydarzenie odbędzie się w godz. 10.00-15.00 na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (w siedzibie Dziecięcego Szpitala Klinicznego, przy ul. Żwirki i Wigury 63 A, wejście od ul. Pawińskiego, sala konferencyjna, poziom -1).

···
31.01.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego obchodzimy święto ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Ten dzień to nie tylko okazja do wyrażenia swojej solidarności z chorymi zmagającymi się z chorobą, to również okazja do sprawdzenia własnego stanu zdrowia.

···
30.01.2019 / medexpress.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Szpiczak plazmocytowy: Pacjenci po przeszczepie czekają na decyzje

Świadomość pacjenta hematoonkologicznego, że jest lek, który mógłby przedłużyć jego życie i poprawić jego jakość, ale z braku refundacji nie może się nim leczyć, to odebranie mu nadziei i siły, które są potrzebne w codziennym życiu z chorobą – mówi psychoonkolog Adrianna Sobol. Dlatego pacjenci i hematolodzy apelują o refundację dostępnych w innych krajach leków na szpiczaka.

···
29.01.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Petycja w sprawie pilnej refundacji leku dla pacjentów chorych na przewlekłą białaczkę szpikową i ostrą białaczkę limfoblastyczną

Pacjenci z przewlekłą białaczką szpikową, pacjenci z ostrą białaczką limfoblastyczną, rodziny pacjentów hematoonkologicznych, Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu wystosowali petycję do Premiera, Ministra Zdrowia, Prezesa NFZ oraz Posłów i Senatorów Parlamentu RP.

···
29.01.2019 / IB / rynekzdrowia.pl / Aktualności

Szpiczak mnogi może stać się chorobą przewlekłą? Potrzeba leków i dobrego systemu opieki

Polscy pacjenci ze szpiczakiem plazmocytowym potrzebują dostępu do kolejnych innowacyjnych terapii. W krajach, w których dostępne jest nowoczesne leczenie, ci chorzy żyją nawet 20 lat - podkreślają specjaliści. U nas, gdy z powodu braku refundacji nowoczesnych leków pozostają bez możliwości leczenia, próbują korzystać z procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Medycznych.

···
29.01.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Edukacja, rehabilitacja, poprawa komfortu emocjonalnego pacjentów - skorzystaj z pomocy

Centrum Psychoonkologii UNICORN prowadzi dwa miejsca, w których można skorzystać z pomocy specjalistów. Istotą propozycji Centrum Psychoonkologii jest edukacja, rehabilitacja i poprawa komfortu emocjonalnego pacjentów, co może wpływać na zdrowienie i lepszą jakość życia chorego.

···
28.01.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Hemofilia 2019 - najczęściej występująca skaza krwotoczna. Relacja wideo

Zachęcamy państwa do zapoznania się z wykładami wygłoszonymi podczas styczniowej konferencji "Hemofilia 2019 - najczęściej występująca skaza krwotoczna" zorganizowanej przez Fundację im. dr M. Hilgiera i Health Project Management, która odbyła się 22 stycznia b.r.

···
27.01.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Najprościej mówiąc: historia białaczki

Jak funkcjonuje szpik kostny, za co odpowiedzialne są poszczególne składniki krwi, co się dzieje kiedy niedojrzałe komórki buntują się i mnożą bez kontroli?

···
27.01.2019 / Głos Pacjenta Onkologicznego / Informacje dla chorych - aktualności

K jak kacheksja

Dr Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka ds. żywienia klinicznego wyjaśnia jak dochodzi do procesu kacheksji, wyniszczenia w chorobie nowotworowej i radzi, jak zapobiegać i zatrzymać ten proces.

···
26.01.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Ogólnopolski Dzień Transplantacji z perspektywy Fundacji DKMS

26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, upamiętniający przełomowy moment w historii polskiej medycyny. W tym dniu świętuje również Fundacja DKMS, która od 2008 roku wspiera polską transplantologię i nieustannie stara się o to, aby dla chorych na nowotwory krwi, którzy potrzebują przeszczepienia, znalazł się zgodny Dawca.

···
1 2 3 4 5 6 ... 22 starsze
kodowanie: projekt: