Informacje dla chorych - aktualności

21.04.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Białaczka niejedno ma imię – wciąż zbyt mało wiemy o tej wyjątkowo agresywnej chorobie | Światowy Dzień Świadomości ostrej białaczki szpikowej

Białaczki to choroby nowotworowe układu krwiotwórczego, w których stwierdza się komórki nowotworowe we krwi i w szpiku. Podział białaczek jest bardzo skomplikowany. Najogólniej można podzielić je na białaczki szpikowe, limfocytowe, ostre i przewlekłe.

···
18.04.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Życzenia wielkanocne 2019

Z okazji zbliżającego się święta Zmartwychwstania Pańskiego, które od dwudziestu wieków niesie nam wszystkim wielką radość, jak i wielkie zobowiązanie.

···
18.04.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Połączą siły, aby szybciej i lepiej diagnozować białaczkę

Polscy naukowcy proponują innowacyjną metodę diagnostyki białaczek, dzięki której możliwe będzie zapobieganie nawrotom choroby. Na opracowanie specjalistycznej aparatury diagnostycznej właśnie otrzymali grant w wysokości 26 mln PLN w programie TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

···
16.04.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Dołącz do akcji Know AML!

20-21 kwietnia na całym świecie prowadzona jest międzynarodowa akcja szerzenia wiedzy na temat ostrej białaczki szpikowej KnowAML. O tym jak można przyłączyć się do akcji oraz, dlaczego tak ważna jest wczesna diagnostyka i szerzenie wiedzy z zakresu nowoczesnych metod leczenia tłumaczy Prof. Agnieszka Wierzbowska.

···
9.04.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Rozmawiać, choć brakuje słów

Na łamach portalu hematoonkologia.pl będziemy publikować zbiór informacji, zebranych z tekstów i wypowiedzi kilku psychologów klinicznych i dziecięcych, skierowany do rodziców, których życie w pewnym momencie skonfrontowało z poważną chorobą w rodzinie: partnera, dziecka lub jego samego - i muszą się w tym odnaleźć. Odnaleźć w sensie organizacyjnym na etapach diagnozy i terapii, a zarazem komunikacyjnym - z chorym i rodziną - oboma niezmiernie angażującymi. Gdy choruje dziecko - nad sytuacją dominują miłość, czułość i troska, i jak w przypadku każdego chorującego, zwłaszcza bliskiego - lęk, niepewność i często rozpacz.

···
7.04.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powstała 7 kwietnia 1948 roku. W celu upamiętnienia tego wydarzenia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia.

···
2.04.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Piknik i II Zawody Pływackie Dzieci i Młodzieży z Hemofilią - 13 Kwietnia 2019

Aby udowodnić, że chorzy z hemofilią mogą być aktywni fizycznie i spełniać swoje sportowe marzenia, z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię już po raz drugi odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - Piknik Rodzinny i II Zawody Pływackie dla Dzieci i Młodzieży z Hemofilią.

···
30.03.2019 / rynekzdrowia.pl / Aktualności

Dr Pasiarski: szczepienia zapobiegają groźnym powikłaniom u pacjentów onkologicznych

Do szczepień od pewnego czasu pochodzimy w sposób nieco rutynowy i automatyczny, zakładając, że to prosta i skuteczna profilaktyka. Jednak ze szczepieniami wiąże się kilka problemów dotyczących różnych grup pacjentów, w tym onkologicznych, narażonych na choroby zakaźne - mówi dr Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

···
29.03.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Historia pierwszego pacjenta w pierwszym badaniu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego PMC006

Pomimo tego, że okoliczności są straszne, pomimo tego, że stan fizyczny na początku jest naprawdę trudny to jest nadzieja.

···
29.03.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów. Na świecie pojawiają się nowe leki, ale w Polsce jest problem z ich refundacją

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość. Przykładowo, w leczeniu szpiczaka zarejestrowano w ostatnich latach aż sześć nowych cząsteczek. W Polsce problematyczna jest jednak refundacja nowych terapii, przez co lekarze i pacjenci nie mają do nich dostępu. 

···
28.03.2019 / rynekzdrowia.pl / Aktualności

Prof. Sebastian Giebel: CAR-T jest terapią przyszłości w onkologii

- Wierzymy, że za kilka - kilkanaście lat będzie można z zastosowaniem terapii CAR-T wyleczyć większość chorych na nowotwory - mówi z nadzieją prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach.

···
27.03.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Szansa na bezpłatne leczenie niedostępne w ramach standardowej opieki zdrowotnej w Polsce dla pacjentów z oporną i nawrotową makroglobulinemią Waldenströma

Polskie Konsorcjum Szpiczakowe rozpoczęło rekrutację do badania klinicznego skierowanego do pacjentów z oporną i nawrotową makroglobulinemią Waldenströma.

···
26.03.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Spotkanie Pacjentów chorujących na Szpiczaka Plazmacytowego | 13 kwietnia 2019, Warszawa

Miesiąc Świadomości Szpiczaka powoli dobiega końca. Organizacje działające na rzecz pacjentów dotkniętych tą choroba nie zwalniają tempa. 13 Kwietnia Fundacja Carita im. Wiesławy Adamiec zaprasza na spotkanie Pacjentów, którzy chorują na szpiczaka mnogiego.

···
26.03.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Amyloidoza - nowotwór w sercu i nerkach. Rozmowa z prof. Krzysztofem Jamroziakiem

Spadek masy ciała, obrzęki, osłabienie, męczliwość – mogą być efektem odkładającego się w narządach nieprawidłowego białka – amyloidu.

···
25.03.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Jak pacjenci zmieniają oblicze onkologii | 10 - lecie działalności Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia działalności, któremu przyświeca hasło „Dekada Pacjentów”. Ostatnia dekada to czas istotnego postępu w onkologii oraz wzrostu aktywności i roli organizacji pacjentów, które stają się partnerami dla decydentów i ekspertów – to postęp w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. VIII Forum Pacjentów Onkologicznych, było okazją do debaty o sytuacji chorych na nowotwory w gronie liderów organizacji, ekspertów, specjalistów i decydentów.

···
21.03.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

21 kwietnia | Dzień Świadomości AML

21 kwietnia po raz kolejny będziemy mieli okazję pokazać swoją solidarność i wsparcie dla chorych na ostrą białaczkę szpikową (OBSz/AML).

···
21.03.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Refundacja daratumumabu i karfilzomibu jest konieczna - Polska Grupa Szpiczakowa apeluje do Ministra Zdrowia

Refundacja daratumumabu i karfilzomibu jest konieczna. Leki te odpowiadają na pilne potrzeby pacjentów z nawrotem szpiczaka plazmacytowego i opornością na dotychczas stosowane w Polsce terapie i dają szansę, przynajmniej części z nich, na powrót do czynnego życia.

···
20.03.2019 / rynekzdrowia.pl / Aktualności

Jacek Gugulski: w hematoonkologii programy lekowe są nazbyt zawężone

Dziękujemy za nowe leki, które się pojawiły w refundacji - mówi Jacek Gugulski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. Uważa jednak, że "Europa nam ucieka" w dostępie do nowoczesnych terapii.

···
20.03.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

„Pacjenci leczeni z powodu szpiczaka plazmocytowego - doświadczenia i oczekiwania w stosunku do metod leczenia” - badanie

Zapraszamy do udziału w ankiecie adresowanej do pacjentów chorujących na szpiczaka plazmocytowego i ich opiekunów, którą przygotowano w ramach prowadzonego obecnie badania „Pacjenci leczeni z powodu szpiczaka plazmocytowego - doświadczenia i oczekiwania w stosunku do metod leczenia”.

···
19.03.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Warsztat edukacyjny dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich – 26 kwietnia | Warszawa

Organizatorzy: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Fundacja DKMS oraz partner Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy serdecznie zapraszają pacjentów hematologicznych oraz ich bliskich do udziału w warsztacie edukacyjnym, który odbędzie się 26 kwietnia br. w Warszawie.

···
1 2 3 4 5 6 ... 24 starsze
kodowanie: projekt: