Aktualności

19.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Webinar: Rozliczanie świadczeń z zakresu chemioterapii i programów lekowych w hematoonkologii | 24 czerwca 2019

W najbliższy poniedziałek 24 czerwca zapraszamy na webinar poświęcony tematyce rozliczania świadczeń z zakresu chemioterapii i programów lekowych w hematoonkologii.

···
18.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Najciekawsze doniesienia 24. kongresu EHA - dr hab. Tomasz Sacha

Prof. Tomasz Sacha dla portalu hematoonkologia.pl mówi o najciekawszych jego zdaniem doniesieniach dotyczących przewlekłej białaczki szpikowej podczas 24. kongresu EHA w Amsterdamie ...

···
18.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Powołano Radę Naukową Agencji Badań Medycznych

Agencja Badań Medycznych ma na celu wspieranie badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz technologii medycznych.

···
18.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Najciekawsze doniesienia 24. kongresu EHA - dr hab. Dominik Dytfeld

Dr Dominik Dytfeld (Poznań) w wypowiedzi dla portalu hematoonkologia.pl relacjonuje najciekawsze doniesienia kongresu dotyczące szpiczaka plazmocytowego m.in. wyniki badań COLUMBA, CASSIOPEIA oraz doniesienia na temat zastosowania terapii komórkami CAR-T.

···
18.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Najciekawsze doniesienia 24. kongresu EHA - prof. Jan Maciej Zaucha

Prof. Jan Maciej Zaucha z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego omawia doniesienia 24. kongresu EHA dotyczące chłoniaka Hodgkina: aktualizacja wyników badania ECHELON-1, wyniki badania HD16 oraz najnowsze doniesienia dotyczące nowego przeciwciała w leczeniu DLBCL.

···
17.06.2019 / Magdalena Siwiec / Informacje dla chorych - aktualności

Przewartościować chorobę – historia pacjentki ze szpiczakiem

Pozytywna postawa, uważność i otwartość w obliczu choroby nowotworowej - o życiu z chorobą oraz roli uświadamiania osobom zdrowym trudności z jakimi zmagają się pacjenci onkologiczni ze stopniem niepełnosprawności w rozmowie z panią Iwoną chorująca na szpiczaka.

···
16.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Najciekawsze doniesienia 24. kongresu EHA - prof. Lidia Gil

Prof. Lidia Gil z Poznania omawia doniesieniach 24. kongresu EHA dotyczące poznania biologii zespołów mielodysplastycznych, co może pozwolić na stosowanie terapii dotychczas używanych w leczeniu ostrych białaczek, oraz przyszłości terapii hematoonkologicznych jaką są komórki CAR-T.

···
16.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Najciekawsze doniesienia 24. kongresu EHA - prof. Tadeusz Robak

Prof. Robak w swojej wypowiedzi udzielonej portalowi hematoonkologia.pl mówi o najnowszych doniesieniach 24. kongresu EHA dotyczących przewlekłej białaczki limfocytowej oraz rozwijaniu współpracy między EHA a PTHiT.

···
15.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Najciekawsze doniesienia 24. kongresu EHA - prof. Iwona Hus

Prof. Iwona Hus dla portalu hematoonkologia.pl mówi o najnowszych doniesieniach dotyczących przewlekłej białaczki limfocytowej podczas 24. kongresu EHA w Amsterdamie wyniki i aktualizacje toczących się badań oraz zastosowanie nowych technologii (CAR-T).

···
15.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Najciekawsze doniesienia 24. kongresu EHA - prof. Sebastian Giebel

Doniesienia 24. kongresu EHA - prof. Sebastian Giebel.

···
15.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

24. kongres EHA

Portal hematoonkologia.pl zaprasza do śledzenia relacji z 24. kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Hematologii (EHA)

···
15.06.2019 / Hematologia – poznaj choroby krwi / Aktualności

Skazy krwotoczne

Do groźnych, nieonkologicznych chorób krwi zaliczamy skazy krwotoczne. Jest to zaburzenie krzepnięcia objawiające się krwawieniem, co świadczy o nieprawidłowym współdziałaniu płytek krwi, czynników krzepnięcia oraz komórek ściany naczyniowej.

···
14.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Światowy Dzień Krwiodawstwa 2019

Prawie 120 lat temu wybitny austriacki lekarz patolog i immunolog odkrył, że w czerwonych krwinkach występują dwa antygeny, które warunkują zjawisko aglutynacji (zlepiania się krwinek) w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej. Na podstawie tych obserwacji wyróżnił trzy grupy krwi, za co otrzymał w 1930 roku Nagrodę Nobla. Dziesięć lat później został współodkrywcą czynnika Rh. 

···
13.06.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Namalować emocje - wystawa prac pacjentów onkologicznych

Od 14 czerwca 2019 r. w szpitalu onkologicznym Magodent Grupa LUX MED przy ul. Szamockiej 6 w Warszawie, będzie można obejrzeć prace plastyczne wykonane przez pacjentów. Wystawa jest zwieńczeniem zainaugurowanego w ubiegłym roku projektu Onkoprzestrzeń Kreatywna.

···
13.06.2019 / medexpress.pl / Aktualności

Dobre wiadomości dla pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym

Program został uzgodniony. Pracujemy na tym, żeby był co najmniej jeden lek, jak nie więcej  - zapowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

···
13.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Choroba ukryta - cień pospolitego zabójcy

Jaki jest łącznik pomiędzy przewlekłą białaczką limfocytową, a rzadką chorobą Gauchera? Skąd biorą się charakterystyczne dla przewlekłej białaczki limfocytowej cienie Gumprechta? Wyjaśnieniem tej zagadki w trakcie sesji Sherlock Holmes podczas 9. konferencji CURRENT & FUTURE PERSPECTIVES OF MM & other hematological malignancies treatment zajął się prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos.

···
12.06.2019 / Beata Ślebzak-Cebula / Hematologia – poznaj choroby krwi / Aktualności

Dieta dla osób z niedokrwistością

Anemia może wynikać z chorób przewlekłych (np. nowotwory, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby przewodu pokarmowego, infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe, choroby pasożytnicze) lub z powodu niedoborów – występuje wówczas anemia niedoborowa (przede wszystkim: niedobór żelaza, niedobór kwasu foliowego niedobór witaminy B12). Inne przyczyny anemii to restrykcyjne diety (np. dieta eliminacyjna, dieta wegańska), utrata krwi, nadużywanie alkoholu lub zbyt częste stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

···
11.06.2019 / rynekzdrowia.pl / Aktualności

Wielką wartością terapii CAR-T cells jest to, że daje szansę na wyleczenie nowotworu

Z terapią CAR-T cells wiążą się ogromne nadzieje nie tylko jeśli chodzi o leczenie nowotworów układu krwiotwórczego, ale także nowotworów litych - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddziału w Gliwicach.

···
10.06.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Pierwsza edycja Wiosennej Akademii Immuno-Onkologicznej - 11 czerwca 2019

Już 11 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja Wiosennej Akademii Immuno-Onkologicznej dla Dziennikarzy. Podczas spotkania wykład na temat immunohematologii, terapii CART-T i BITE wygłosi między innymi prof. Wiesław Jędrzejczak.  

 

···
10.06.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Lekarzu! Zbadaj pacjentowi brzuch – sprawdź, czy nie ma powiększonej śledziony

Zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty, gorączka – to objawy, które odczuwają pacjenci chorzy na mielofibrozę – wyjątkowo niebezpieczny nowotwór układu krwiotwórczego. Jednak symptomy te równie dobrze mogą wskazywać na grypę czy reumatyzm. Jest jednak jeden niezwykle istotny objaw mielofibrozy – powiększona śledziona. Zazwyczaj to lekarz rodzinny jako pierwszy ma kontakt z pacjentem, również z tym, który może cierpieć na  mielofibrozę. Oprócz szczegółowego wywiadu powinien więc przeprowadzić badanie palpacyjne brzucha (badanie dotykiem), które pozwala stwierdzić powiększenie śledziony i w połączeniu z wynikami  badania morfologii krwi obwodowej postawić właściwą diagnozę. To ważny, lecz często pomijany element diagnostyki. To właśnie m.in. o mielofibrozie rozmawiali eksperci podczas XIX Kongresu Medycyny Rodzinnej.

···
10.06.2019 / dr B. Puła / Aktualności

Ibrutynib w skojarzeniu z wenetoklaksem jako pierwsza linia leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej?

Ibrutynib (IBR) należy do inhibitorów kinazy tyrozynowej Brutona (BTK), natomiast wenetoklaks (VEN) jest drobnocząsteczkowym związkiem hamującym anty-apoptotyczne działanie białka BCL2. Oba związki zrewolucjonizowały podejście do leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL), szczególnie postaci nawrotowej i opornej z obecnością niekorzystnych czynników ryzyka jakimi są obecność delecji 17p czy mutacji TP53. Badania przedkliniczne wskazywały dotychczas na synergizm działania obu związków w stosunku do komórek CLL.

···
1 2 3 4 5 6 ... 156 starsze
kodowanie: projekt: