Prof. Iwona Hus opowiada dlaczego powstał kalkulator hematologa obliczający skalę CIRS oraz jakie ma znaczenie. Podczas leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej oraz innych nowotworów, niezmiernie istotne jest właściwe dobranie chemioterapii. Z jednej strony, tak by pacjentowi zaoferować największą korzyść wynikającą z zastosowania bardziej intensywnego, choć bardziej agresywnego i toksycznego leczenia, z drugiej strony żeby nie narażać pacjenta, który nie jest w stanie znieść tej toksyczności, ale wydłużyć przy pomocy chemio i immunoterapii całkowity jego czas przeżycia.
···U większości chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL) obserwuje się nawrót nowotworu po terapii I linii łączącej chemioterapię z rytuksymabem.
···W czasopiśmie Blood ukazała się analiza oceniająca możliwość stosowania minimalnej choroby resztkowej (ang. minimal residual disease, MRD), oznaczanej po zakończeniu leczenia indukcyjnego, jako zastępczego punktu końcowego dla przeżycia wolnego od progresji (ang. progression-free survival, PFS). Analiza dotyczyła chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL) i oparta była na wynikach trzech randomizowanych badań klinicznych III fazy.
···W świetle ostatnich badań leczenie podtrzymujące ofatumumabem oraz lenalidomidem w pewnych grupach chorych z przewlekłą białaczką limfocytową (CLL, chronic lymphocytic leukemia) przynieść może potencjalną korzyść. Celem randomizowanego badania fazy III CLL 2007 SA było określenie skuteczności oraz tolerancji leczenia podtrzymującego rytuksymabem w grupie chorych powyżej 65 r.ż. rozpoznaniem CLL po pierwszoliniowym skróconym leczeniu indukującym wg schematu FCR (fludarabina, cyklofosfamid, rytuksymab).
···Standardem leczenia pierwszej linii przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL) u chorych bez delecji 17p/mutacji TP53 jest obecnie immunochemioterapia z przeciwciałami monoklonalnymi anty-CD20. U pacjentów bez istotnych chorób współistniejących, z prawidłową funkcją nerek zalecane są schematy z fludarabiną i cyklofosfamidem lub bendamustyną w połączeniu z rytuksymabem (FCR, BR).
···Wprowadzenie do terapii przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL, ang. chronic lymphocytic leukemia) inhibitorów szlaku receptora B-komórkowego (BCR, ang. B-cell receptor) wpłynęło na poprawę rokowania we wszystkich grupach pacjentów, również u chorych z defektem szlaku białka p53.
···Wprowadzenie leczenia skierowanego na hamowanie sygnału przekaźnictwa przez receptor komórki B (BCR) zarówno przez zahamowanie kinazy tyrozynowej Brutona (BTK) lub kinazy 3 fosfatydyloinozytolu (PI3K) zmieniło podejście do leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL). Niestety u części chorych będzie dochodziło do oporności na leczenie i konieczna będzie kwalifikacja do kolejnej linii leczenia.
···Ibrutynib, pierwszy drobnocząsteczkowy inhibitor kinazy tyrozynowej Brutona, ma udowodnione korzyści kliniczne w terapii limfoproliferacji. Profil toksyczności tego leku odbiega od stosowanej dotychczas immunochemioterapii. Jednym z nietypowych działań niepożądanych może być migotanie przedsionków zgłaszane jest u 6-16% pacjentów leczonych w ramach badań klinicznych.
···Wykrywanie markerów genetycznych i minimalnej choroby resztkowej (ang. minimal residual disease, MRD) pozwala na identyfikację chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL) źle odpowiadających na chemioimmunoterapię stosowaną w leczeniu pierwszego rzutu. Celem badania opublikowanego w The Lancet Haematology była ocena skuteczności leczenia podtrzymującego lenalidomidem w tej grupie pacjentów wysokiego ryzyka.
···Refundacja wenetoklaksu przybliżyłaby polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową opornych na ibrutynib do standardu, jaki jest obecnie wdrażany w najbogatszych krajach europejskich - ocenia prof. Wiesław Jędrzejczak.
···Kariotyp złożony (ang. complex karyotype, CK) jest czynnikiem predykcyjnym gorszej odpowiedzi na standardowe i nowe schematy terapii chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL).
···Białaczka to nowotwór, który powstaje w wyniku mutacji jednej komórki układu krwiotwórczego lub limfoidalnego i jest potomstwem tej jednej komórki. W zależności od tego jaka komórka ulegnie tej mutacji i jak szybko się rozwija ma on różny charakter i nazwę. Przewlekła białaczka limfocytowa jest wolno postępującym nowotworem powstającym w wyniku mutacji komórki z jednego rodzaju limfocytów, zwanych limfocytami B.
···Kolejna debata Medexpressu poświęcona jest sytuacji pacjentów chorujących na przewlekłą białaczkę limfocytową.
···
Inhibitory receptora B-komórkowego (BCR) oraz antagoniści białka BCL2 stanowią skuteczną, jednak aktualnie drogą opcję terapeutyczną w leczeniu nawrotowych postaci przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL). W związku z powyższym leki te nie są dostępne dla wszystkich chorych z CLL i z przyczyn ekonomicznych ograniczone są głównie do leczenia postaci z obecnością niekorzystnie rokującej delecji 17p lub mutacji genu TP53. Niemniej jednak, lenanlidomid zaliczany do grupy leków immunomodulujących, w świetle wyników randomizowanego badania fazy III CONTINUUM opublikowanych w Lancet Hematology stanowić może obiecującą alternatywną opcję terapeutyczną opóźniającą konieczność włączenia kolejnej linii leczenia.
···Mimo że od decyzji refundacyjnej dla ibrutynibu upłynęło już kilka miesięcy, pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL), a dokładnie z delecją 17p czy mutacją TP 53 nadal nie mają możliwości rozpoczęcia leczenia tym specyfikiem.
···Zapraszamy do zapoznania się z nowymi treściami w zakładce edukacyjnej: przewlekła białaczka limfocytowa. Znajdziecie tam Państwo informacje dotyczące leczenia chorych z del 17p lub/i mutacjami TP53 a także oceną ryzyka, profilaktyką i leczeniem zespołu rozpadu guza.
···Wprowadzenie do terapii przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL) inhibitorów receptora B komórkowego oraz białka BCL-2 poprawiło wyniki leczenia, niemniej jednak aktualna cena tych terapii rzutuje na ich niższą dostępność w porównaniu do immunochemioterapii. Powyższe leki z uwagi na swą skuteczność wyparły z badań lenalidomid, lek immunomodulujący, który w badaniach klinicznych nie charakteryzował się tak dobrą skutecznością. Lek ten może okazać się jednak pomocny w leczeniu podtrzymującym CLL. Ostatnio na łamach Lancet Hematology opublikowano wyniki randomizowanego badania III fazy CLL-M1 analizującego zastosowanie terapii podtrzymującej lenalidomidem u chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, u których nie osiągnięto negatywizacji choroby resztkowej (MRD).
···Znane są immunomodulujące właściwości ibrutynibu polegające na hamowaniu kinazy tyrozynowej Bruton (BTK) i kinazy limfocytów T indukowanej IL-2 (ITK). Nie zbadano jednak znaczenia hamowania tych kinaz dla organizmu, mimo że częściowo na tym mechanizmie opiera się immunoterapia ibrutynibem stosowana obecnie w codziennej praktyce klinicznej.
···Ibrutynib, inhibitor kinazy tyrozynowej Brutona, jest zatwierdzony w leczeniu zarówno I linii jak i w nawrotowej/opornej przewlekłej białaczce limfocytową (PBL). W literaturze dostępne są dane wskazujące na niekorzystne wyniki pacjentów, którzy przerwali stosowanie ibrutynibu, pochodzące z krótkich obserwacji. Jednak nie znane są długoterminowe skutki dyskontynuacji inhibitora.
···Wśród chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL), u których doszło do progresji choroby w trakcie leczenia ibrutynibem, obserwuje się źle rokującą transformację do zespołu Richtera z przeżyciem ok. 4 miesięcy.
Badania przedkliniczne wskazują, że receptor programowanej śmierci 1 (PD-1) ma kluczowe znaczenie w hamowaniu odpowiedzi układu immunologicznego przeciwko komórkom PBL. W klinice Mayo w badaniu II fazy MC1485 sprawdzono skuteczność i bezpieczeństwo pembrolizumabu, humanizowanego przeciwciała blokującego PD-1, w terapii chorych na nawrotową PBL lub zespół Richtera.
···