Konferencję otworzyła „Dyskusja systemowa organizowana pod patronatem Instytutu Ochrony Zdrowia”. Moderowana przez prof. Krzysztofa Giannopoulosa oraz prof. Mariusza Gujskiego debata stała się forum wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami środowiska medycznego, administracji publicznej, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz organizacji reprezentujących pacjentów.
W panelu udział wzięli: prof. Ewa Lech-Marańda, prof. Marek Hus, dr hab. Marek Majewski, dyrektor Piotr Matej, dyrektor Michał Szabelski, Marek Augustyn, Wojciech Wiśniewski, dr Tomasz Zieliński oraz prof. Wojciech Załuska. Uczestnicy debatowali nad kierunkami rozwoju opieki hematologicznej i onkologicznej w Polsce, analizując zarówno obecne osiągnięcia, jak i bariery utrudniające dalszą poprawę dostępności diagnostyki i leczenia.
Tematyce wytycznych klinicznych i ich wpływu na standardy leczenia poświęcono „Panel prezydencki: Rola wytycznych w tworzeniu standardów terapii w hematologii i onkologii”. W ramach sesji przedstawiono dwa spojrzenia na proces tworzenia i wdrażania rekomendacji – międzynarodowe, zaprezentowane przez prof. Larsa Bullingera podczas wystąpienia „Rola wytycznych w tworzeniu standardów terapii w hematologii i onkologii – Doświadczenia międzynarodowe”, oraz krajowe, omówione przez prof. Ewę Lech-Marańdę w debacie „Rola wytycznych w tworzeniu standardów terapii w hematologii i onkologii – Doświadczenia polskie”. Dyskusja koncentrowała się na znaczeniu wytycznych dla ujednolicania postępowania diagnostyczno-terapeutycznego oraz wdrażania aktualnej wiedzy medycznej do codziennej praktyki klinicznej.
Zapraszamy do obejrzenia debat poświęconych współczesnej hematologii! Materiały dostępne są w zakładce Relacje cyfrowe.