Życie z chorobą - wywiady z ekspertem

11.09.2018 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Innowacje zmieniają życie pacjentów i pracę lekarzy

Jak postępy w hematologii i leki innowacyjne zmieniły pracę lekarzy i życie ich pacjentów. Pytamy prof. Wiesława Jędrzejczaka, konsultanta krajowego w dziedzinie hematologii.

···
7.03.2018 / Ewa Biernacka / hematoonkologia.pl / Aktualności

Seksualność mężczyzny

W chorobie nowotworowej seksualność schodzi na dalszy plan, spada pożądanie, priorytetem staje się walka o zdrowie i życie. Leczenie chirurgiczne, radioterapia, szczególnie jeśli są zlokalizowane w pobliżu genitaliów, oraz zmiany hormonalne pod wpływem leczenia mogą zaburzać erekcję, a wpływ chemioterapii upośledzać płodność oraz rodzić silne negatywne emocje: lęk, strach, złość, żal, smutek, wstyd.

···
7.03.2018 / Ewa Biernacka / hematoonkologia.pl / Aktualności

Miłość w czasach nowotworu

Zdrowie seksualne – intymność, płodność, macierzyństwo - refleksje psychoonkologa Pauliny Zielińskiej z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie. Diagnoza to specyficzny moment konfrontacji kobiety z informacją o chorobie, w naszej kulturze kojarzonej ze stanem prowadzącym do rychłej śmierci - konfrontacji z własną skończonością. Oczywiście tak wcale nie musi być - choroba nowotworowa coraz częściej jest stanem przewlekłym, bywa wyleczalna.

···
13.02.2018 / Ewa Biernacka / hematoonkologia.pl / Aktualności

Nowotwór i prokreacja - często możliwy happy end

Dr Jakub Rzepka odpowiada na pytania o zagrożenia terapii przeciwonkologicznych dla płodności kobiet i mężczyzn, o szanse zachowania płodności stworzone przez medycynę, mimo choroby nowotworowej i skutków ubocznych leczenia, o postawy mężczyzn wobec chorych onkologicznie partnerek.

···
19.01.2018 / Ewa Biernacka / hematoonkologia.pl / Aktualności

Nowotwory hematologiczne w ciąży - spojrzenie onkologa

Występowanie nowotworów u kobiet w ciąży jest zjawiskiem rzadkim. Są one rozpoznawane zaledwie w trakcie 0,02-0,1% wszystkich ciąż. Przyczyną stopniowego wzrostu częstości występowania nowotworów u kobiet w ciąży jest późniejszy wiek kobiet zachodzących w ciążę.

···
19.01.2018 / Ewa Biernacka / hematoonkologia.pl / Aktualności

Macierzyństwo i nowotwór – spojrzenie położnika

Ciąża i leczenie przeciwnowotworowe powinny być prowadzone w wyselekcjonowanych ośrodkach ze względu na stosunkową rzadkość współwystępowania tych dwóch zagadnień – mówi dr J. Sieńko. Lekarze w dużej mierze muszą opierać się na doświadczeniu zdobytym na jednostkowych obserwacjach, nie ma bowiem dużych randomizowanych badań nad kobietami, które zaszły w ciążę i jednocześnie zachorowały na nowotwór.

···
11.01.2018 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Hemofilia: wideoczat z ekspertem w RMF.FM

Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia wideoczatu z dr Joanną Zdziarską, ekspertem w dziedzinie leczenia i diagnostyki skaz krwotocznych, który odbył się 10 stycznia 2018 r. w radiu RMF.FM w ramach cyklu audycji "Twoje zdrowie".

···
20.12.2017 / newseria.pl / Aktualności

Blisko 300 chorych na szpiczaka wciąż czeka na terapię ratującą życie. Dziś kolejne rozmowy w Ministerstwie Zdrowia dotyczące refundacji leku

Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej nie refunduje leku ratującego życie pacjentów z nawrotowym i opornym na leczenie szpiczakiem plazmocytowym. Obecnie na terapię tę czeka ok. 260 osób, dla których jest ona ostatnią szansą. O wpisanie pomalidomidu na listę leków refundowanych apelują zarówno pacjenci, jak i lekarze. Dziś w Ministerstwie Zdrowia odbędą się rozmowy z producentem leku.

···
18.12.2017 / medexpress.pl / Aktualności

Debata Medexpressu: Przewlekła białaczka limfocytowa: problem powstaje, kiedy pojawia się oporność na leczenie

Kolejna debata Medexpressu poświęcona jest sytuacji pacjentów chorujących na przewlekłą białaczkę limfocytową.

 

 

 

···
8.12.2017 / newseria.pl / Aktualności

Rak nie musi boleć. Pacjenci mają coraz więcej możliwości egzekwowania prawa do łagodzenia bólu nowotworowego

75 proc. pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową boryka się z przewlekłym bólem. Ma to wpływ zarówno na jakość życia chorych, jak i motywację do walki z chorobą. Leczenie przeciwbólowe jest istotnym elementem terapii onkologicznej, w Polsce wciąż jednak nie jest ono stosowane w optymalny sposób. Lekarze niechętnie stosują środki opioidowe, pacjenci mają zaś zbyt małą wiedzę w zakresie swoich praw odnośnie do łagodzenia bólu – podkreślali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez agencję informacyjną Newseria.

···
6.12.2017 / newseria.pl / Aktualności

Pacjenci apelują do resortu zdrowia o refundację nowoczesnej doustnej terapii na nawrotowego szpiczaka

Leki najnowszej generacji mogą przedłużyć życie chorych z nawrotowym szpiczakiem plazmocytowym nawet o kilka lat i pozwolić im doczekać dalszych skutecznych terapii. W Polsce wciąż jednak są niedostępne dla pacjentów, mimo zapowiedzi resortu zdrowia o wprowadzeniu jednego z nich na listy refundacyjne od stycznia 2018 roku. Środowiska pacjenckie wystosowały list do wiceministra zdrowia, w którym apelują o pozytywne zakończenie negocjacji z producentem pomalidomidu i udostępnienie go pacjentom.

···
29.11.2017 / medexpress.pl / Aktualności

Debata Medexpressu: Szpiczak plazmocytowy: Chorzy żyją daleko od leku [wideo]

Debata Medexpressu poświęcona sytuacji pacjentów z nawrotowym opornym szpiczakiem plazmocytowym (RRMM).

···
21.11.2017 / newseria.pl / Aktualności

Polscy pacjenci od kilku lat czekają na refundację nowoczesnej terapii w leczeniu szpiczaka. Negocjacje z resortem zdrowia są już na finiszu

W Ministerstwie Zdrowia trwają rozmowy dotyczące wpisania na styczniową listę refundacyjną pomalidomidu – leku zarejestrowanego w leczeniu szpiczaka, rzadkiego nowotworu układu krwiotwórczego. Polscy pacjenci czekają na jego refundację od ponad czterech lat. Spośród sześciu nowoczesnych terapii w leczeniu szpiczaka, które zarejestrowano w Europie w ostatnich latach, wciąż żadna nie jest dostępna w Polsce – podkreślają onkolodzy.

···
15.11.2017 / Ewa Biernacka / hematoonkologia.pl / Aktualności

Konsekwencje społeczne choroby nowotworowej – perspektywa pacjenta

Myśli na temat sytuacji pacjentów onkologicznych pochodzą z wykładów psychoonkologa klinicznego dr Marioli Kosowicz, kierującej Poradnią Psychoonkologii w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

···
9.11.2017 / Ewa Biernacka / hematoonkologia.pl / Aktualności

Sytuacja chorego na nowotwór z punktu widzenia socjologa

Myśli na temat sytuacji pacjentów onkologicznych pochodzą z wykładów dr n. społ. Antoniny Doroszewskiej, socjologa z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WUM.

···
20.10.2017 / hematoonklogia.pl / Aktualności

Dr n. hum. Justyna Korzeniewska: wsparcie psychologiczne młodych dorosłych przy wznowie choroby nowotworowej

Dr Justyna Korzeniewska opowiada o istocie wsparcia psychologicznego młodych dorosłych pacjentów cierpiących na nawracające choroby nowotworowe. Przedstawia również konsekwencje neuropsychologiczne jakich doświadczają osoby, które jako dzieci leczone były na chorobę nowotworową i jako młodzi dorośli zmagają się z nawrotem lub kolejnym nowotworem.

···
16.10.2017 / Marzena Sygut / Rynek Zdrowia / Aktualności

Prof. Jassem: dzięki rodzinie życie z nowotworem staje się normalne

- Rak to w polskiej świadomości społecznej wciąż szczególna choroba. Dlatego konieczne jest jego "odczarowanie". Trzeba go traktować tak jak inne choroby, bowiem w jego leczeniu mamy i sukcesy, i porażki. Na szczęście obecnie przeważają te pierwsze - mówi prof. Jacek Jassem kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek zarządu Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

···
17.08.2017 / Ewa Biernacka / hematoonkologia.pl / Życie z chorobą - wywiady z ekspertem

Problemy skórne towarzyszące nowym terapiom przeciwnowotworowym. Okiem dermatologa.

Z dr n. med. Joanną Czuwarą, specjalistą dermatologiem z Katedry i Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej VivaDerm w Warszawie, rozmawiamy o mechanizmie powstawania problemów skórnych towarzyszących terapiom onkologicznym oraz o pielęgnacji skóry u pacjenta podczas takich terapii.

···
7.08.2017 / Ewa Biernacka / hematoonkologia.pl / Życie z chorobą - wywiady z ekspertem

Pacjentowi najbardziej potrzebne jest to, by ktoś zobaczył sytuacje jego oczami

Dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, adiunkt w Zakładzie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, psycholog kliniczny, psychoonkolog w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie opowiada o psychologicznej opiece nad chorym onkologicznym, która w dużej mierze warunkuje skuteczność terapii przeciwonkologicznej na wszystkich jej etapach.

···
2.08.2017 / Ewa Biernacka / hematoonkologia.pl / Życie z chorobą - wywiady z ekspertem

Dieta – kluczowy element przetrwania terapii przeciwnowotworowej. Fakty i mity – co jeść koniecznie, a czego unikać

Rzadko się na szczęście zdarza, by medycyna konwencjonalna była bezradna, a lekarze nie wiedzieli, jak pomóc choremu. Rozumiem to – mówi dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz – absolwentka studiów podyplomowych w Instytucie Żywności i Żywienia oraz Żywienia Klinicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, pacjentka onkologiczna, która prowadzi na łamach „Głosu Pacjenta Onkologicznego” dział Onko-ABC poświęcony żywieniu i stylowi życia w chorobach nowotworowych.

···
kodowanie: projekt: