20.03.2019 / rynekzdrowia.pl / Aktualności

Jacek Gugulski: w hematoonkologii programy lekowe są nazbyt zawężone

Dziękujemy za nowe leki, które się pojawiły w refundacji - mówi Jacek Gugulski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. Uważa jednak, że "Europa nam ucieka" w dostępie do nowoczesnych terapii.


Jak przyznaje Jacek Gugulski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, w ciągu ostatniego roku-półtora pacjenci wymagający leczenia hematoonkologicznego uzyskali dostęp do nowych terapii: w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej, także w leczeniu szpiczaka.

Dziękujemy za te leki, które się pojawiły - mówi. Uważa jednak, że "Europa nam ucieka" w dostępie do nowoczesnych terapii. - W przewlekłej białaczce szpikowej 4 lata walczymy o jeden z leków - wyjaśnia.

Jacek Gugulski zwraca uwagę, że dostęp do nowoczesnego leczenia jest ograniczony do ściśle wskazanych grup pacjentów.

Część pacjentów z tą samą chorobą, na przykład z przewlekłą białaczką limfocytową, nie może wejść do leczenia, bo na to nie pozwalają zawężone kryteria programu lekowego. A z kolei leczenie w oparciu o dostęp ratunkowy do technologii lekowych (RDL) też nie może być prowadzone, ponieważ jeżeli jest ono wykonywane w programie lekowym, to niestety wyklucza to finansowanie RDL - tłumaczy.

Jak zauważa Jacek Gugulski, często jest i tak, że choć nowy lek wszedł na listy refundacyjne "trzeba czekać pół roku, żeby się doczekać na pieniądze na ten program lekowy". 

Przekonuje, że zmiany wymaga podejście do drogiego leczenia nowymi lekami. - Jeżeli pacjent nie musi leżeć w szpitalu, a może pracować, płacić podatki i funkcjonować normalnie, to powinny znaleźć się pieniądze na to, żeby lek sfinansować - mówi prezes Stowarzyszenia, nawiązując do możliwości leczenia ambulatoryjnego, które jest lepsze dla pacjenta i często tańsze niż hospitalizacja.

Wypowiedź zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 roku).

 

ikona Link zewnętrzny Materiał pochodzi z portalu www.rynekzdrowia.pl


 

Jacek Gugulski: w hematoonkologii programy lekowe są nazbyt zawężone
kodowanie: projekt: