Hemostaza.edu.pl: Portal edukacyjny skierowany do lekarzy hematologów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji, lekarzy pierwszego kontaktu mających pod opieką chorych na zakrzepicę, małopłytkowość i skazy krwotoczne, diagnostów laboratoryjnych, chorych z zaburzeniami krzepnięcia oraz ich opiekunów.
2.11.2018 / dr M. Górska-Kosicka / Aktualności

Leczenie drugiej linii dorosłych chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną

Pierwotna małopłytkowość immunologiczna (primary immune trombocytopenia, ITP) charakteryzuje się izolowaną małopłytkowością w morfologii krwi a jej przebieg u dorosłych jest zazwyczaj przewlekły. Celem leczenia jest utrzymanie bezpiecznej dla chorego liczby płytek krwi, czyli takiej, przy której nie występują objawy skazy krwotocznej. W leczeniu pierwszej linii stosuje się glikokortykosterydy dożylne, immunoglobuliny oraz immunoglobulinę anty-D. Jednak wielu chorych nie reaguje na leczenie pierwszoliniowe i konieczne staje się wdrożenie innych form terapii.

Przepraszamy, ten artykuł jest dostępny dla zarejestrowanych użytkowników.

Szanowni użytkownicy,
informujemy, że część materiałów udostępnianych na naszym portalu jest przeznaczona wyłącznie dla lekarzy. Wynika to z regulacji prawnych, do których musimy się stosować.
Zachęcamy do korzystania z przygotowanych przez nas materiałów dostępnych w zakładce dla chorych.

kodowanie: projekt: