3.09.2009 / mgr Małgorzata Hemperek, mgr Agnieszka Rak

Chemioterapia

Chemioterapia jest głównym sposobem leczenia chorób nowotworowych za pomocą leków które nazywane są cytostatykami lub potocznie przez chorych chemią. Leki te mogą być podawane w różnych postaciach i różnymi drogami. Można ją otrzymywać:

  • doustnie pod postacią tabletek lub kapsułek, które należy połykać tak jak wszystkie inne leki, zgodnie z zaleceniem lekarza,
  • podskórnie w formie zastrzyków,
  • dożylnie w postaci zastrzyków lub kroplówek,
  • do jam ciała np. do jamy brzusznej, do jamy opłucnej, do pęcherza moczowego lub do kanału rdzenia kręgowego.
···
3.09.2009 / mgr Małgorzata Hemperek, mgr Agnieszka Rak

Skutki uboczne chemioterapii i sposoby ich łagodzenia

Chemioterapia jest najbardziej skuteczna w walce z komórkami nowotworowymi. Ale leki używane w trakcie chemioterapii nie są selektywne i niszczą również zdrowe komórki, szczególnie te które się też szybko dzielą tj. komórki włosów, komórki znajdujące się w jamie ustnej, w przewodzie pokarmowym czy szpiku kostnym. Skutki uboczne chemioterapii mogą być różne w zależności od rodzaju przyjmowanych lekarstw i od odpowiedzi indywidualnej organizmu chorego. Skutki mogą mieć przebieg łagodny lub poważny. Niektóre najczęściej występujące skutki uboczne chemioterapii to: mielosupresja, niedokrwistość, neutropenia, trombocytopenia, wypadanie włosów, nudności, biegunka, owrzodzenie jamy ustnej, zmiany smaku, zmęczenie.

···
kodowanie: projekt: