12.04.2019 / dr A. Piekarska / Aktualności

Stanowisko EBMT-NIH-CIBMTR w sprawie standaryzowanej terminologii i wytycznych do oceny choroby przeszczep-przeciwko-gospodarzowi

Istnieje kilka międzynarodowych rekomendacji dotyczących oceny choroby przeszczep-przeciwko-gospodarzowi (GvHD) po transplantacji komórek krwiotwórczych (HCT). W artykule opublikowanym na łamach Bone Marrow Transplantation eksperci reprezentujący EBMT*, NIH** oraz CIBMTR*** (EBMT-NIH-CIBMTR Task Force) zrewidowali istniejące wytyczne w zakresie ostrej (aGvHD) i przewlekłej GvHD (cGvHD), odnieśli się do niejasnych kwestii powstałych w codziennej praktyce klinicznej i zaproponowali konsensus dotyczący kluczowych terminów. Jest to istotne w codziennej praktyce transplantologów, a implementowanie tych zaleceń ułatwi porównywanie wyników terapii, poprawi jakość danych mi.in. w badaniach klinicznych oraz posłuży ocenie biomarkerów GvHD.

Przepraszamy, ten artykuł jest dostępny dla zarejestrowanych użytkowników.

Szanowni użytkownicy,
informujemy, że część materiałów udostępnianych na naszym portalu jest przeznaczona wyłącznie dla lekarzy. Wynika to z regulacji prawnych, do których musimy się stosować.
Zachęcamy do korzystania z przygotowanych przez nas materiałów dostępnych w zakładce dla chorych.

kodowanie: projekt: