29.03.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Historia pierwszego pacjenta w pierwszym badaniu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego PMC006

Pomimo tego, że okoliczności są straszne, pomimo tego, że stan fizyczny na początku jest naprawdę trudny to jest nadzieja.


Reportaż Medexpressu: „Prezent ślubny. Historia pacjenta ze szpiczakiem plazmocytowym”
Jakub Bartkowiak ma 34 lata, mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Cierpi na szpiczaka plazmocytowego. Choroba dała o sobie znać w nietypowych okolicznościach kilka lat temu.


Diagnoza dla dziś 34-letniego Jakuba Bartkowiaka była ciosem. Splot kolejnych zdarzeń doprowadził go do udziału w badaniu klinicznym prowadzonym przez ikona Link zewnętrzny Polskie Konsorcjum Szpiczakowe.

Pacjent pod opieką dr Dominika Dytfelda na początku stycznia 2017 roku przyjął pierwszą dawkę leków według schematu KRD (karfilzomib, lenalidomid, deksametazon).

„Największą wartością dla pacjenta jest mieć przy sobie osoby, które wesprą, które nie tylko mówią, że będzie dobrze, strasznie nie lubiliśmy tego stwierdzenia […], bo nikt tego nie wie czy będzie dobrze. Trzeba jednak stawić czoła tej sytuacji i mając oparcie w kimś, kto pomaga jest z tym o wiele łatwiej. Wydaje mi się, że każdy ma takiego swojego anioła stróża i że powinien wierzyć w to, że nadejdzie w końcu taki czas, kiedy uda się tę chorobę pokonać całkowicie. Już teraz wiemy, że jest to choroba przewlekła, natomiast liczymy na to, że będzie to choroba całkowicie uleczalna.” - opowiada pan Jakub, którego życie powoli wraca do normalności.

Źródło: ikona Link zewnętrzny medexpress.pl


 

Historia pierwszego pacjenta w pierwszym badaniu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego PMC006
kodowanie: projekt: