6.03.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

MAM Świadomość Szpiczaka

Szpiczak plazmocytowy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem krwi. Mimo to wiele osób nigdy nie słyszało o tej chorobie do czasu, aż została im postawiona diagnoza. W Polsce co roku na szpiczaka zapada ponad tysiąc osób.


Marzec jest Miesiącem Świadomości Szpiczaka, Myeloma Action Month, w skrócie MAM. To inicjatywa ikona Link zewnętrzny International Myeloma Foundation (INF), która po raz pierwszy w 2009 roku ogłosiła marzec miesiącem świadomości szpiczaka.

Szpiczak jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem krwi. Mimo to wiele osób  nigdy nie słyszało o tej chorobie do czasu, aż została im postawiona diagnoza.  W Polsce co roku na szpiczaka zapada ponad tysiąc osób. U 70% pacjentów najczęstszymi objawami szpiczaka są: ból pleców lub kości, zmęczenie oraz nawracające lub uporczywe infekcje. Jeżeli dostrzegasz u siebie podobne objawy, które utrzymują się przez dłuższy czas, skonsultuj je z lekarzem.

W 2016 roku, aby zwiększyć świadomość na temat tej podstępnej choroby Miesiąc Świadomości Szpiczaka (Myleoma Awarnes Month) przekształcono w Miesiąc Działania na Rzecz Pacjentów ze Szpiczakiem (Myeloma Action Month). Dziś kampania skupia się na „Myeloma Warriors” czyli wojownikach, którzy walcząc o swoje życie pomagają również innym. Organizatorzy zdają sobie sprawę, że nie każdy z pacjentów jest w stanie znaleźć w sobie od razu siłę do działa, dlatego zachęca się również bliskich lub przyjaciół do tego, aby zostali wojownikami i pomogli zatroszczyć się o jakość życia chorych.

Jak stać się wojownikiem? Przede wszystkim należy:

  • pomagać w budowaniu świadomości na temat szpiczaka
  • podejmować działania wspierające pacjentów i ich opiekunów
  • podejmować działania w obronie chorych, zdobywać i dzielić się wiedzą na temat choroby
  • można również pomagać w zbieraniu funduszy na badania i leczenie chorych

Aby okazać swoją solidarność z chorymi oraz przyłączyć się do budowania świadomości o szpiczaku można podzielić się informacjami na temat choroby na swoim profilu Facebook, można również skorzystać z materiałów przygotowanych przez IMF na tę okazje. Pliki oraz informację jak je wykorzystać można znaleźć na ikona Link zewnętrzny stronie fundacji.

Za każda chorobą stoją setki historii osób, które toczą niezwykłą walkę o swoje życie i jego jakość. Zachęcamy do poznania historii pani Grażyny Elend, która o szpiczaku dowiedziała się kilka lat temu.Wszystkich wojowników, którzy chcieliby podzielić się swoją historią walki z tą chorobą zachęcamy do kontaktu: info@hematoonkologia.pl

Co zrobić, aby wcześniej diagnozować szpiczaka i tym samym ograniczyć pogorszenie stanu zdrowia oraz zwiększyć szanse na odpowiedzi na leczenie?

Nad tym problemem podczas debaty podsumowującej kampanię „Wczesna Diagnostyka Szpiczaka” pochylili się lekarze, którzy w swojej praktyce najczęściej spotykają chorych z niezdiagnozowanym szpiczakiem.


Część I


Część II


ikona Info Więcej informacji dotyczących choroby jej objawów, diagnozy i leczenia znajdziecie w naszej zakładce SZPICZAK PLAZMOCYTOWY

Warto również zajrzeć na stronę zdiagnozuj-szpiczaka.pl na której znajdują się materiały edukacyjne, broszury oraz informacje na temat nowych możliwości leczenia.

MAM Świadomość Szpiczaka
kodowanie: projekt: