27.02.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

NFZ uruchomił portal poświęcony diecie

Żyjemy coraz szybciej, codziennie narażani jesteśmy na stres oraz działanie szkodliwych czynników środowiskowych. Właściwa dieta jest ważna nie tylko ze względu na szczupłą sylwetkę, ale przede wszystkim ze względu na stan naszego zdrowia.


Niejednokrotnie zwracaliśmy uwagę na fakt, że nie istnieje dieta, dzięki której możemy wyleczyć nowotwór, natomiast istotnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej jest właściwe odżywianie.

Stworzone przez NFZ narzędzie ( ikona Link zewnętrzny diety.nfz.gov.pl) pomaga w wyrobieniu w użytkownikach właściwych nawyków żywieniowych i prowadzenia zdrowego stylu życia.

Jak to działa?

NFZ proponuje nam dwie możliwości. Możemy pobrać pdf z 7dniową dietą lub logując się do systemu otrzymać dostęp do diety na 14 dni. Po zalogowaniu się za pomocą adresu e-mail i hasła należy wprowadzić dane, dzięki którym system wyliczy nasze BMI (Body Mass Index), Podstawową Przemianę Materii (PPM), czyli najmniejszą ilość dostarczanych do organizmu kalorii, która pozwala na funkcjonowanie podstawowych funkcji życiowych oraz Całkowita Przemiana Materii (CPM) podstawowa przemiana materii oraz ilość energii, która jest potrzebna przy danym trybie życia do prawidłowego funkcjonowania.

ikona Link zewnętrzny diety.nfz.gov.pl

Po wprowadzeniu informacji na temat wagi, wzrostu, wieku, płci oraz naszej aktywności fizycznej wybieramy jedną z proponowanych diet, aktualnie dostępne są trzy: 1200 DASH, 1500 DASH i 1800 DASH. Następnie przechodzimy do przygotowanego jadłospisu.

Co ważne NFZ informuje nas, że jadłospis jest wskazówką do zdrowego odżywiania. Przeznaczony jest dla osób zdrowych, nie mających alergii pokarmowych. W celu otrzymania zbilansowanej, dopasowanej do swoich potrzeb indywidualnych i stanu zdrowia diety zaleca kontakt z dietetykiem.

W tym miejscu warto przypomnieć zaproponowane przez Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej konsultacje dietetyczne online o których pisaliśmy jakiś czas temu: Konsultacje online - bezpłatne wsparcie nie tylko w walce z otyłością

ikona Link zewnętrzny diety.nfz.gov.pl

W proponowanym przez NFZ jadłospisie znajdziemy ułożony plan żywieniowy, przepisy na poszczególne dania wraz z informacja na temat ich kaloryczności oraz szacowanego czasu przygotowania posiłków. NFZ ułatwia nam również kwestię organizacji, możemy skorzystać z dopasowanej do każdego dnia listy zakupów. Przygotowano także „porady dnia” dowiemy się z nich np. jakie jest nasze zapotrzebowanie na wodę oraz w jaki sposób ją pić aby służyła najlepszemu nawodnieniu organizmu, jak możemy zastąpić tradycyjne słodycze, jak zahamować uczucie głodu między posiłkami, kiedy najlepiej zjeść śniadanie i wiele innych. Jadłospis proponowany przez NFZ jest urozmaicony i kolorowy, jeżeli któryś z posiłków proponowanych na dany dzień nam nie odpowiada, możemy wymienić go na inne danie.

ikona Link zewnętrzny diety.nfz.gov.pl

Siłą projektu NFZ jest nie tyle umożliwienie odbiorcy zrzucenia zbędnych kilogramów, ale wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych takich jak regularne jedzenie, świadomy wybór składników spożywczych, zdrowe metody gotowania. Korzystanie z list zakupowych może pomóc nam nie tylko w walce z czyhającymi w sklepie pokusami, ale także w ograniczeniu marnowania jedzenia, z którym podobnie jak z nadwagą boryka się współczesny świat.

Czy dieta NFZ jest narzędziem dla pacjentów onkologicznych?

Dieta dla pacjentów onkologicznych jest dietą indywidualną, przy jej tworzeniu pod uwagę bierze się takie czynniki jak rodzaj nowotworu, wiek i płeć pacjenta, historię choroby, rodzaj terapii, dolegliwości towarzyszące terapii oraz schorzenia współistniejące (np. cukrzyca). Należy ją skonsultować z dietetykiem znającym sytuację zdrowotną pacjenta. Jeżeli nie istnieją szczególne przeciwskazania jadłospis przygotowany przez NFZ może być ciekawym źródłem inspiracji w przygotowywaniu codziennych posiłków.


NFZ uruchomił portal poświęcony diecie
kodowanie: projekt: