5.02.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Przełomowe odkrycia budzą nadzieję – profilaktyka realnie zwiększa szanse na wyleczenie

Naukowcy z Bazylei – prof. Gerhard Christofori z zespołem znaleźli sposób na przekształcenie (za pomocą szczególnej kombinacji związków) komórek nowotworowych w komórki przypominające komórki tłuszczowe.


Oznacza to, że nowo utworzone komórki będą podobne do tych normalnych i nie będą posiadały potencjału dzielenia się i poliferowania.

– To innowacyjne podejście terapeutyczne może być w przyszłości stosowane w połączeniu z konwencjonalną chemioterapią, w celu tłumienia, zarówno pierwotnego nowotworu, jak tworzenia się śmiertelnych przerzutów. Odkrycie, że guzy pierwotne mają zdolność zatrzymywania komórek inwazyjnych przed ucieczką i migracją, może prowadzić do nowych metod leczenia raka – mówi prof. Christofori.

Odkrycie budzi wiele nadziei. Należy jednak pamiętać o tym, że to dopiero początek drogi która może doprowadzić do stworzenia nowych terapii. Aktualnie badania prowadzone są w modelu zwierzęcym.

Przy okazji rozmowy na temat odkrycia szwajcarskich naukowców profesor Grzegorz Basak opowiada o podobnych stosowanych już metodach walki z nowotworami hematologicznymi. Ekspert przywołuje przykład ostrej białaczki promielocytowej – bardzo złośliwego nowotworu, który potrafi zabić w ciągu kilku dni. Dzięki zastosowaniu analogu kwasu retinowego udaje się „zmusić” komórki białaczkowe do przekształcenia w komórki, które przestają być szkodliwe. Dzięki zastosowaniu tej terapii udaje się wyleczyć 80% pacjentów.

Nowych leków jest coraz więcej, ale najważniejsze to po prostu badać się regularnie. Im wcześniej wykryjemy nowotwór tym większe szanse na wyleczenie. Nadal większość śmierci z powodu nowotworów wynika z tego, że zbyt późno trafiamy do specjalisty.


Przełomowe odkrycia budzą nadzieję – profilaktyka realnie zwiększa szanse na wyleczenie
kodowanie: projekt: