6.02.2019 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Zdrowie przez sztukę - I Warszawskie Spotkania "Onkoprzestrzeń Filmowa"

Czy sztuka może pomóc w chorobie nowotworowej? Czy chorobie można "zagrać na nosie"? Czy można "wytańczyć sobie zdrowie"? Tak!


Z takiego założenia wyszli organizatorzy I Warszawskich Spotkaniach Onkoprzestrzeń Filmowa, które już 23 lutego b.r. odbędą się w Kinie Elektronik przy Warszawskiej Szkole FilmowejW programie projekcje filmów, zajęcia terapeutyczne, wystawa rysunku i malarstwa, spotkania z ciekawymi gośćmi, a także potańcówka!

Onkoprzestrzeń Kreatywna, której pomysłodawcą jest Maria Poszwińska, pacjentka sprzed prawie 20 lat, to projekt terapeutyczno-artystyczny promujący arteterapię oraz techniki relaksacyjne i antystresowe w procesie leczenia onkologicznego. Ideą inicjatywy jest przywracanie w pacjentach nadziei i afirmacji życia dzięki wykorzystaniu szeregu kreatywnych i relaksacyjnych technik artystycznych.

Celem jest także kreowanie pozytywnego myślenia wśród osób zmagających się z chorobą, co jest niezwykle istotne w procesie leczenia, a także wsparcie ich bliskich i osób na co dzień zawodowo zajmujących się pracą z chorymi (psychoonkolodzy, terapeuci, lekarze).

Kiedy dotyka nas choroba powinniśmy uświadomić sobie naszą podmiotowość, zmobilizować siły i przekierować swoją uwagę z choroby w kierunku zdrowia” – mówi Maria Poszwińska pomysłodawczyni projektu Onkoprzestrzeń Kreatywna". – Dlatego naszym celem jest pobudzić świadomość i uczyć osoby z nowotworami, ich bliskich i przyjaciół, że aktywna postawa wobec życia może ich wspierać w trudnych chwilach i pomagać powrócić do normalnego życia.”

Jak pokazują liczne badania wyjście naprzeciw lękom, bezradności, poczuciu przygnębienia czy osamotnienia mobilizuje układ odpornościowy i wzmacnia efekt leczenia medycznego. Dlatego też Onkoprzestrzeń Kreatywna ma promować nowe rozumienie zdrowienia i nowe kreatywne postawy wobec choroby, tak aby słowo „rak” nie kojarzyło się z wyrokiem śmierci i wycofaniem z wszelkiej społecznej i kreatywnej aktywności. W ramach projektu prowadzone są cykliczne warsztaty twórcze i spotkania terapeutyczno-artystyczne, a przede wszystkim realizowane są filmy pokazujące pozytywne historie życia z i po chorobie nowotworowej.

I Warszawskie Spotkania Onkoprzestrzeń Filmowa organizowane są w partnerstwie z Warszawską Szkołą Filmową Kinem Elektronik.

23 lutego b.r. w należącym do kampusu uczelni kinie Elektronik odbędzie się bezpłatny pokaz filmów poświęconych tematyce arteterapii i onkologii, a także spotkania z ich twórcami. W programie m.in. dokumenty Kantata na cztery ręce, Muzykoterpia zdrowienie przez sztukę, Amazonki, Wewnętrzna moc, Hałasowanie. Dla uczestników spotkań możliwe będzie także udział w autorskich warsztatach z Judy Turan, dr Elżbietą Galińską, a dla chętnych wieczorna potańcówka z Jackiem Hałasem. Spotkania poza walorem edukacyjnym, mają być też platformą wymiany doświadczeń i przestrzenią wzajemnego wsparcia w chorobie.

23 lutego (sobota), godzina 11.30 Kino Elektronik

Udział w wydarzeniu jest otwarty i bezpłatny. Ze względu na kameralny charakter warsztatów konieczne są zapisy.

Szczegółowy program na stronie wydarzenia ikona Link zewnętrzny szkolafilmowa.pl

REJESTRACJA NA WYDARZENIEikona Link zewnętrzny www.onkoprzestrzen1.evenea.pl

Organizatorami projektu jest Fundacja Twórczość i Dokumentacja w partnerstwie z Warszawską Szkołą Filmową i Kinem Elektronik.

Projekt współfinansowany z funduszu FIO.

Wydarzenie pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego

Źródło: ikona Link zewnętrzny szkolafilmowa.pl


 

Zdrowie przez sztukę - I Warszawskie Spotkania "Onkoprzestrzeń Filmowa"
kodowanie: projekt: