11.02.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Światowy Dzień Chorego | 11 lutego

13 maja 1992 r. papież Jan Paweł II ustanowił 11 lutego Światowym Dniem Chorego. Pomimo, że jest to święto ustanowione przez Kościół katolicki, warto w tym dniu niezależnie od wyznania czy światopoglądu zwrócić uwagę na osoby dotknięte chorobą, często spychane na margines.

Ustanawiając 11 lutego Światowym Dniem Chorego papież podkreślił,  iż „ma on na celu uwrażliwienie katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia.” Coroczne orędzie w tym dniu jest apelem do podjęcia współpracy pomiędzy narodami biednymi i bogatymi, pomiędzy instytucjami kościelnymi i świeckimi w celu ochrony zdrowia i życia ludzkiego. W tym dniu przypomina się o godności człowieka chorego, a także o wzajemnym wymaganiu od siebie. Jak podkreślał ks. Jan Kaczkowski założyciel Hospicjum pw. Św. Ojca Pio w Pucku ciężka choroba nie daje żadnych wyjątkowych praw, prawa do bycia niezaradnym, niekulturalnym, do odpuszczania sobie w czymkolwiek. Wspomina również o tym, że w miarę możliwości i sił za wszelką cenę trzeba wypełniać swoje powołanie do samego końca.

„Pacjent choruje w całym kontekście: rodzinnym, kulturowym, swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. – Człowiek cierpi nie tylko z powodu bólu. On zastanawia się, jak przeżył swoje życie, czy coś będzie potem, martwi się o bliskich.” – opowiada dr Paweł Grabowski w rozmowie o pracy Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie. 

ikona Idź do/Następny Przewodnik na drugą stronę - audycja Polskiego Radia

Warto również zwrócić uwagę na instytucje jaką jest wolontariat na rzecz osób chorych.

„Trzeba mieć wysoką empatię, by móc być z chorym i przeżywać to tak, jak on w danym momencie potrzebuje” - mówią zgodnie wolontariuszki z Gdańskiej Fundacji Hospicyjnej w audycji Strefa Prywatna.

„Zadań w hospicjum jest wiele. Czasem trzeba zastąpić lekarza, czasem pielęgniarkę. Nakarmić. Ale przede wszystkim porozmawiać” – mówi jedna z Wolontariuszek

ikona Idź do/Następny Wolontariuszki Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku opowiadają o swojej pracy w hospicjum (Strefa prywatna/Czwórka)

Światowy Dzień Chorego | 11 lutego
kodowanie: projekt: