10.01.2019 / medexpress.pl / Aktualności

Szpiczak plazmocytowy: w porównaniu z innymi krajami europejskimi wypadamy gorzej

- Refundacja pomalidomidu to krok naprzód, ale niestety nie zaspokaja wszystkich potrzeb - powiedział Medexpressowi prof. Krzysztof Jamroziak, hematoonkolog z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.



Czy dzięki decyzjom refundacyjnym wszyscy pacjenci ze szpiczakiem mają zapewnione odpowiednie leczenie? Czy jest jakaś grupa pacjentów, którzy czekają na terapie?

Lekiem, który ostatnio wszedł na listę refundacyjną ze wskazaniem do terapii szpiczaka plazmocytowego jest pomalidomid. Jest to lek przeznaczony do terapii chorych, którzy w polskich warunkach są leczeni lenalidomidem i tracą odpowiedź na to leczenie. Niewątpliwie jest to duży postęp, ponieważ do tej pory nie mieliśmy właściwie leku, który mógłby być skutecznie użyty w trzeciej i dalszych liniach terapii szpiczaka. Jednak w porównaniu z innymi krajami europejskimi wypadamy gorzej. Jest jeszcze kilka leków zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej, które nie są u nas refundowane. Szpiczak plazmocytowy to choroba nawrotowa i wielu pacjentów w ciągu życia przechodzi nawet kilkanaście różnych terapii. Refundacja pomalidomidu to krok naprzód, ale niestety nie zaspokaja wszystkich potrzeb. Na nowej liście refundacyjnej nie ma innych leków na szpiczaka plazmocytowego, które są zapewne nadal w procesie refundacyjnym. Pacjenci i lekarze czekają na refundację kolejnych leków. Wśród nich jest kilka leków, które są już od kilku lat zarejestrowane w UE i mają bardzo dobre wyniki badań klinicznych. Należy do nich m.in. karfilzomib, dla którego w dwóch dużych badaniach udowodniono przedłużenie czasu całkowitego przeżycia w terapii nawrotowego szpiczaka.

Redakcja Medepxressu przygotowała reportaż o pacjencie chorującym na szpiczaka. Czy możliwe jest, by chorzy żyli jak na filmie, aktywnie pracowali, realizowali pasje?

W tej chwili szpiczak jest nieuleczalną chorobą nowotworową. Dotknięci są nią różni pacjenci, w różnym wieku i stanie klinicznym, a diagnoza stawiana jest na różnych etapach zaawansowania szpiczaka. Część z chorych może oczywiście prowadzić normalne, nawet aktywne życie zawodowe. Ale nie dotyczy to każdego z pacjentów. Bardzo dużo zależy od leczenia, ale także od psychiki pacjenta. Czasami rozpoznanie jest postawione bardzo późno. Aby pacjenci byli w jak najlepszej formie musi się na to złożyć kilka czynników: dobra i specjalistyczna opieka, dostęp do nowoczesnych leków, możliwość rehabilitacji. Dobre, nowoczesne leczenie nowotworowe jest tutaj bardzo istotne.

Więcej historii pacjentów znajdą Państwo w zakładce ikona Idź do/Następny ŻYCIE Z CHOROBĄ - HISTORIE PACJENTÓW

Źródło: ikona Link zewnętrzny www.medexpress.pl


Szpiczak plazmocytowy: w porównaniu z innymi krajami europejskimi wypadamy gorzej
kodowanie: projekt: