1.01.2019 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Ile zależy od nas samych

Czy swoim zachowaniem możemy obniżyć możliwość zachorowania na nowotwór lub znacznie opóźnić jego wystąpienie? Początek roku to czas postanowień. Chcemy być zdrowsi, lepiej zorganizowani, wytyczamy sobie ambitne cele. Warto zadbać o to, aby noworoczne postanowienia zostały z nami dłużej.


Zdrowy styl życia, niepalenie papierosów, dieta zbliżona do diety śródziemnomorskiej, zmniejszenie spożycia tłuszczy, cukrów, soli, alkoholu, stała aktywność fizyczna (np. ok. 30 minut codziennego spaceru) w miarę możliwości życie w mniejszym stresie, unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Brzmi banalnie? Jednak zdaniem specjalistów dzięki tym prostym zabiegom możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór oraz inne choroby cywilizacyjne takie jak choroby serca czy cukrzyca. Aby dać sobie jeszcze większą szansę na życie w dobrej formie należy do tych zasad dołączyć szczepienia zabezpieczające przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby i brodawczakowi ludzkiemu.

Ważna jest edukacja oraz budowanie czujności onkologicznej – jeżeli w ciągu 2-3 tygodni leczenie doskwierających nam dolegliwości nie daje rezultatów, należy przeprowadzić badania pod kątem choroby nowotworowej i wykluczyć ją przed dalszą diagnostyką.

Specjaliści podkreślają, że nie wystarczy zwiększyć dostępność do wczesnego wykrycia i nowoczesnego leczenia chorób nowotworowych. Bardzo dużo zależy on nas samych – o tym, że należy pamiętać o profilaktyce, w audycji Krzysztofa Grzesiowskiego opowiada onkolog i radioterapeuta dr Janusz Meder.

ikona Idź do/Następny ikona Link zewnętrzny polskieradio.pl - sygnały dnia: Dr Janusz Meder o profilaktyce antynowotworowej


Warto odwiedzić stronę kampanii Odpowiedź Masz We Krwi, której celem jest upowszechnienie wiedzy na temat chorób krwi i szpiku kostnego, ich niespecyficznych objawów, przebiegu i metod leczenia. Twórcy kampanii zwracają uwagę na proste i szybkie badanie – morfologię krwi – jako jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych. Eksperci rekomendują, aby badanie to wykonać raz do roku. Dziś dopisujemy je do listy noworocznych postanowień!


 

Ile zależy od nas samych
kodowanie: projekt: