26.12.2018 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

O paradoksie w którym choroba odmienia życie na lepsze

Wychudzeni, łysi, pozbawieni energii, wyniszczeni chemioterapią. Tak wygląda wyobrażenie wielu osób o pacjentach przechodzących terapię onkologiczną. Jednak taki obraz nie musi być prawdą.

 

Z każdym rokiem na lepsze zmienia się jakość życia pacjentów – nie tylko dzięki nowym lekom dostosowanym do indywidualnych potrzeb chorego, ale także - a  może przede wszystkim - dzięki rosnącej świadomości wśród samych pacjentów. Świadomości tego, że ich życie nie musi wyglądać jak wyżej przedstawiony obraz – może być pełnowartościowe, aktywne, a chorzy mogą wyglądać atrakcyjnie.

Wielu pacjentów opowiada o tym jak choroba przewartościowała ich życie, jak zmieniły się ich priorytety, o tym, że to właśnie dzięki chorobie znaleźli w końcu czas i odważyli się realizować swoje marzenia, nauczyli się nie odkładać wszystkiego na później. Przy okazji zrozumieli jak żyć według nowych zasad, zwracać uwagę na dietę, być aktywnymi fizycznie, cieszyć się chwilą obecną,  uświadamiać sobie, że dotąd wyolbrzymiane codzienne problemy nie mają większego znaczenia.

Oczywiście chorowanie na nowotwór nigdy nie będzie łatwe, miłe i przyjemne. Poza samą chorobą pojawia się strach, niepewność a także towarzyszące dolegliwości fizyczne. Dodatkowo każdy z nas jest inny, różnimy się konstrukcja psychiczną - tym jak radzimy sobie  w kryzysowych sytuacjach, czy potrafimy zaakceptować to, co nas spotyka. Warto jednak pamiętać, jak wiele zależy od nas samych. Wszystkim którzy mierzą się ze swoją chorobą lub z choroba bliskiej osoby polecamy inspirujący reportaż Ewy Dudzińskiej „Inna, lepsza ja” którego bohaterka dzięki chorobie odkryła w sobie wiele talentów i pokładów ciekawości życiem.

ikona Idź do/Następnypolskieradio24.pl - Czy choroba może zmienić życie na lepsze i bogatsze

 

 

O paradoksie w którym choroba odmienia życie na lepsze
kodowanie: projekt: