30.12.2018 / hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych - aktualności

Dlaczego nowe odkrycia nie przekładają się na liczbę wyleczonych pacjentów?

Co jakiś czas w mediach pojawiają się nowe informacje o postępach w poszukiwaniach lekarstwa na nowotwory. Nowe leki, przełomowe terapie, zaskakujące wyniki. Dlaczego jednak te osiągnięcia nie zawsze przekładają się bezpośrednio na liczbę wyleczonych osób?

 

Każda wzmianka o nowym odkryciu budzi nie tylko sensację, ale aktywuje wielkie pokłady nadziei wśród osób pacjentów onkologicznych, szczególnie jeżeli dostępne dotychczas metody okazują się w ich przypadku zawodne. Sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każdy nowotwór jest inny. Leki które odnoszą sukcesy w walce z jednym rodzajem nowotworu okazują się bezskuteczne w innych przypadkach. Zupełnie inna będzie specyfika nowotworu tkanki nerwowej czy skórnej od nowotworu układu krwiotwórczego czy limfatycznego. Tylko w przypadku nowotworów onkologicznych mamy do czynienia z sytuacją, w której dzięki nowoczesnym terapiom niektóre choroby z tych śmiertelnych zmieniają klasyfikację na chorobę przewlekłą, z którą można żyć długie lata. Inne natomiast nadal stanowią wielkie wyzwanie dla lekarzy klinicystów i naukowców.

Przełomowe wyniki badań to dopiero początek. To, że nowo odkryta substancja zabija komórki nowotworowe nie oznacza jeszcze, że można ją zastosować w przypadku leczenia ludzi. Taka substancja równie skutecznie co nowotwór może wyniszczać zdrowe komórki. Podobnie sytuacja ma się w przypadku dalszych badań – terapie odnoszące sukcesy w leczeniu np. myszy laboratoryjnych nie koniecznie będą przełomowe w leczeniu nowotworów u ludzi.

Dzięki współczesnym mediom mamy coraz szerszy dostęp do informacji. Naturalnym jest to, że w przypadku kiedy sami lub ktoś z naszych bliskich zostaje zdiagnozowany chcemy jak najwięcej dowiedzieć na temat choroby, szukamy informacji o istniejących terapiach i nowych lekach.  Na naszym portalu często piszemy o roli edukacji, świadomości i profilaktyki. Ważne jest jednak to, aby właściwie wykorzystywać wiedzę którą zdobyliśmy. Świadomość tego, co dzieje się z nami w trakcie choroby może być pomocna w zadbaniu o siebie i podejmowaniu właściwych kroków w kierunku polepszenia jakości życia. Odpowiednia dieta, aktywności fizyczna, wsparcie innych ludzi - to wszystko może nam pomóc w walce z nowotworem. Natomiast wiedza na temat samej choroby i terapii może okazać się pomocna w komunikacji z lekarzem.

Należy jednak pamiętać, że zaczerpnięta z różnych źródeł wiedza nie zastąpi lekarza specjalisty, który przez lata swojej pracy skupia się na walce o życie swoich podopiecznych. Warto zachować dystans w stosunku do krzykliwych nagłówków obwieszczających odkrycie kolejnego leku, a także korzystać z rzetelnych źródeł informacji.

Postęp jest faktem w leczeniu nowotworów. Z każdym rokiem rośnie liczba pacjentów onkologicznych, którym udało się pokonać chorobę – szczególnie jeśli ta została odpowiednią wcześnie wykryta. Jednocześnie zwiększa się także liczba osób zdiagnozowanych. Żyjemy coraz dłużej, coraz częściej mamy do czynienia ze stresem czy kancerogenami w naszym otoczeniu. Posługujemy się również coraz lepszymi narzędziami diagnostycznymi. Dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić czy wzrost zachorowalności wynika z faktycznie większej ilości chorych czy jest to kwestia skuteczniejszej diagnostyki. To, co nie pozostawia wątpliwości i o czym należy pamiętać to rola profilaktyki, nie tylko wykonywanych badań, ale także zdrowego stylu życia.

 

Dlaczego nowe odkrycia nie przekładają się na liczbę wyleczonych pacjentów?
kodowanie: projekt: