15.12.2018 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Prof. dr hab. n. med. Przemysław Juszczyński: uważność, skupienie, umiejętność zarządzania ryzykiem - pasja w służbie nauki cz. III

Zdobywanie nowych doświadczeń, pobudzanie kreatywności, zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. O wzajemne oddziaływanie na siebie realizowanych pasji oraz życia zawodowego pytamy profesora Przemysława Juszczyńskiego.


Z jednej strony ceniony naukowiec z drugiej "easy rider" – jak się to ze sobą łączy?

Jazda na motocyklu ma wiele wspólnego z moją pracą naukową. Tak jak badania naukowe zaczynam od pisania eksperymentalnego planu, motocyklowe wyprawy zaczynam od planowania trasy. Najlepiej wybrać taką nieuczęszczaną, może taką, którą jeszcze nikt nie jechał. Takie trasy są zawsze najpiękniejsze, chociaż nie zawsze łatwe. Kiedy silnik zaczyna pracować, a koła wprawione zostają w ruch – jeździec musi być wyjątkowo uważny i skupiony na swojej trasie, musi obserwować swoje otoczenie. Skupienie, uwaga, zarządzanie ryzykiem. Konieczność myślenia za siebie i innych. W głowie zawsze trzeba mieć wizję celu – ważne, by go osiągnąć – w turystyce motocyklowej najważniejsze jest przecież, by bezpiecznie zajechać daleko, a nie koniecznie szybko.

Z motocyklową pasją łączę moje drugie hobby – fotografię. Gdzieś na końcu trasy czeka często piękny plener, niezwykła przyroda, zachwycające widoki. Kreatywna fotografia jest bardzo w swej istocie podobna do nauki. Bycie naukowcem bierze się bowiem z potrzeby bycia kreatywnym, poznawania nowych rzeczy, wewnętrznej potrzeby tworzenia czegoś niezwykłego. W nauce spełnienie tej potrzeby kreatywności wymaga dużej cierpliwości. Na efekt swojej pracy czeka się nieraz miesiące, a nawet lata. Tygodniami, miesiącami optymalizuje się warunki nowego eksperymentu. Dlatego wyjście z aparatem w plener pozwala tę potrzebę tworzenia, bycia kreatywnym zaspokoić prawie natychmiast – po kilku godzinach możemy już przeglądać efekty pracy na komputerze. Pozwala też oczyścić umysł i wrócić do pracy z nowymi siłami. Satysfakcję w chwili wprowadzania motocykla do garażu po dniu spędzonym w siodle i z aparatem można najlepiej porównać do radości z e-maila zaczynającego się od słów: „Dear Dr Juszczynski, we are pleased to inform that your paper has been accepted….”


Prof. Przemysław Juszczyński urodził się w Łodzi. W 2000 roku ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W 2001 r. odbył szkolenie na Wydziale Hematologii i Zakładzie Diagnostyki Schorzeń Hematologicznych Leeds General Infirmary w Leeds w Wielkiej Brytanii. W 2002 roku obronił pracę doktorską i uzyskał stopień doktora. Jego praca została doceniona i nagrodzona stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Zaraz potem otrzymał stypendium ICRETT od International Union Against Cancer (Genewa, Szwajcaria) oraz stypendium KOLUMB od Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a w sierpniu 2003 roku rozpoczął staż podoktorski w Dana Farber Cancer Institute w Harvard Medical School w Bostonie, Massachusetts, w laboratorium prof. Margaret Shipp. Ukończył wiele kursów bioinformatycznych w Whitehead Institute for Biomedical Research, Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, Massachusetts. W 2006 roku dołączył do młodszej kadry Harvard Medical School jako Instruktor Medycyny. W 2010 roku rozpoczął pracę w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, gdzie uzyskał habilitację i został mianowany profesorem nadzwyczajnym. Od 2011 roku jest Dyrektorem Naukowym Instytutu. Badania prof. Juszczyńskiego koncentrują się na patogenezie i ukierunkowanej terapii nowotworów złośliwych limfoidalnych. Nadzorował liczne granty, m.in. Polskiego Narodowego Centrum Nauki, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Leukemia & Lymphoma Society of America oraz prowadził wielu doktorantów, którzy obecnie odnoszą sukcesy na najlepszych uczelniach. W 2017 roku otrzymał nominację na stanowisko profesora. Prof. Juszczyński jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego im. J. K. Parnasa, Nagrody Ministra Nauki za osiągnięcia naukowe, Nagrody Polskiego Towarzystwa Onkologii im. Koprowskiego. W wolnym czasie lubi podróże motocyklowe, fotografię i rozmowy z córkami.


 

Prof. dr hab. n. med. Przemysław Juszczyński: uważność, skupienie, umiejętność zarządzania ryzykiem - pasja w służbie nauki cz. III
kodowanie: projekt: