9.10.2018 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Wrześniowe spotkanie Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego i Nordyckiej Grupy Szpiczakowej

Nordic Myeloma Study Group to niezależna skandynawska grupa badawcza skupiająca lekarzy aktywnie biorących udział w badaniach oraz norweskie, szwedzkie, islandzkie, fińskie, estońskie, litewskie i duńskie kliniki / szpitale, które prowadzą badania kliniczne nad szpiczakiem.


W skład NMSG wchodzi 60 klinik / szpitali hematologicznych - w tym 25 szpitali uniwersyteckich - z Norwegii, Szwecji, Islandii, Finlandii i Danii. Oprócz tego w niektórych badaniach klinicznych uczestniczą kliniki z Estonii i Litwy.

Wizją NMSG jest zapewnienie optymalnego, opartego na dowodach naukowych leczenia wszystkich pacjentów ze szpiczakiem w krajach nordyckich poprzez np. kontrolowane i kliniczne badania populacyjne z powiązanymi badaniami podstawowymi dotyczącymi biologii choroby.Na początku września przedstawiciele Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego (PMC) spotkali się w Helsinkach z Nordycką Grupą Szpiczakową podczas ich cyklicznego spotkania. Rozmowy zaowocowały deklaracją współpracy dotyczącej dwóch dużych projektów. Pierwszy z nich to trwające już badanie NMSG o nazwie MAGNOLIA, oceniające skuteczność i bezpieczeństwo różnego czasu stosowania kwasu zolendronowego. Badanie będzie koordynowane w Polsce przez PMC w 6 ośrodkach. Stowarzyszenie ma nadzieję, że do końca roku uda się włączyć w Polsce pierwszego chorego. Drugi projekt to badanie COBRA tworzone we współpracy z University of Chicago, w którym porównywane będą dwa rodzaje terapii pierwszoliniowej (KRD vs RVD) u chorych ze szpiczakiem plazmocytowym. Sponsorem w Europie, analogicznie jak w badaniu PMC006 (KRd vs R), będzie PMC. Planowane jest włączenie 11 ośrodków w krajach nordyckich oraz 8 w Polsce. Według Konsorcjum badanie jest arcytrudne z perspektywy logistycznej i operacyjnej, ale organizacja ma już gotowe rozwiązania i wierzy, że pierwszy pacjent będzie mógł rozpocząć terapię wiosnę 2019.


Wrześniowe spotkanie Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego i Nordyckiej Grupy Szpiczakowej
kodowanie: projekt: