27.09.2018 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Żylna Choroba Zakrzepowo-Zatorowa – niedoceniany problem

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ) - pod tą nazwą kryje się zakrzepica żył głębokich przebiegająca klinicznie pod postacią swojego powikłania – zatorowości płucnej. Światowy Dzień Zakrzepicy obchodzimy 13 października.W Polsce co roku ok. 56 000 osób zapada na objawową zakrzepice żył głębokich, a 35 000 doznaje objawowej zatorowości płucnej. U 30% z pacjentów zatorowość płucna powoduje nagły zgon. Natomiast ok. 60% wszystkich zgonów z powodu zatorowości płucnej to przypadki nierozpoznane i nie leczone.

Dlaczego ta choroba jest tak niebezpieczna? Głównym powodem jest fakt, że przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. Schorzenie to dotyka częściej kobiet. Nie bez znaczenia pozostaje wiek – zazwyczaj atakuje osoby po sześćdziesiątym roku życia, chociaż może wystąpić również u osób młodszych.

Od pięciu lat International Society on Thrombosis and Haemostasis ogłasza 13 października Światowym Dniem Zakrzepicy. Celem ISTH jest zwrócenie uwagi na rosnący problem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i zwiększenie globalnej świadomości na temat jej przyczyn, czynników ryzyka, objawów, profilaktyki oraz leczenia. W rezultacie swoimi działaniami ISTH dąży do ograniczenia liczby przedwczesnych zgonów. Co ważne, skuteczne metody zapobiegania i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej są obecnie szeroko dostępne. Dlatego tak istotne jest rozpowszechnienie i uświadomienie celowości ich stosowania.

Z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy w Polsce od 2013 roku odbywa się Konferencja Naukowa Żylna Choroba Zakrzepowo-Zatorowa – niedoceniany problem. Za organizację konferencji odpowiada Grupa ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Tegoroczna konferencja poświęcona będzie nowym możliwością farmakologicznego i inwazyjnego leczenia ŻChZZ, które umożliwiają duży postęp w terapii choroby. Program konferencji kierowany jest głownie do lekarzy praktyków różnych specjalności, w tym lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczegóły, program oraz panel rejestracyjny dostępny na stronie: ikona Link zewnętrzny Jubileuszowa V Konferencja pt. „Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa – niedoceniany problem”, 13 października 2018 r. Warszawa


 

Żylna Choroba Zakrzepowo-Zatorowa – niedoceniany problem
kodowanie: projekt: