13.09.2018 / hematoonkologia.pl / Aktualności

Modernizacja Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

"Mam nadzieję, że oddział będzie dobrze służył pacjentom, a lekarze dzięki niemu osiągną wiele sukcesów, nie tylko klinicznych, ale też dydaktycznych oraz naukowych" - mówił w poniedziałek dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ prof. Maciej Małecki.


Oddział Kliniczny Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pracuje nieprzerwanie od 1965 roku. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń układu endokrynologicznego u kobiet, zaburzeń płodności w tym zachowaniu płodności u osób z chorobami onkologicznymi.

Oddział dysponuje między innymi Pracownią Andrologiczną, umożliwiającą krioprezerwację materiału pobranego od osób przed planowaną terapią onkologiczną oraz przeprowadzanie inseminacji w ramach refundacji NFZ.

Dzięki modernizacji oddziału pacjenci onkologiczni mają szansę na krótszy czas oczekiwania na zabiegi oraz poszerzenie zakresu świadczeń.

"Chemioterapia i radioterapia upośledza płodność. W ostatnich 25 latach śmiertelność z powodu nowotworów w grupie kobiet i mężczyzn w wieku reprodukcyjnym zmniejszyła się dwukrotnie. Wielu z nich kończy terapię i zastanawia się, co robić ze swoim życiem, bo nie mieli dzieci albo chcieliby mieć ich więcej. Współpraca z hematologami i onkologami powinna spowodować, że kobiety i mężczyźni mający poddać się terapii będą mieli szansę zachować płodność także po leczeniu onkologicznym" – mówił ginekolog dr Wojciech Pabian.

Na czym polega zachowanie płodności u osób cierpiących na nowotwory? W przypadku mężczyzn jest to zabezpieczenie nasienia, w przypadku kobiet komórek jajowych lub fragmentu jajnika. W ramach działającej kliniki planowane jest również stworzenie banku komórek rozrodczych i tkanek germinalnych.

Jak mówi dr Pabian w ciągu ostatnich dwóch lat do kliniki zgłosiło się około 50 osób przed chemio lub radioterapią. Wśród osób zgłaszających się były głównie kobiety. Z doświadczeń doktora wynika, że ze względu na wiążące się z całym procesem dodatkowe cierpienie (np. laparoskopia) oraz dodatkowymi kosztami do tej pory na takie rozwiązania decydowała się jedna na dziesięć kobiet.


Autor zdjęcia: fot. Agnieszka Diaków, Szpital Uniwersytecki

Mamy nadzieję, że dzięki takim placówkom jak Oddział Kliniczny Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii oraz środkom przeznaczanym na ich rozwój i modernizację coraz więcej osób po odbytej terapii onkologicznej będzie mogła prowadzić wymarzone życie i cieszyć się z posiadania dzieci.

Na naszej stronie w zakładce dla chorych znajdziecie Państwo między innymi wywiad z ekspertem Dr Jakubem Rzepką Nowotwór i prokreacja - często możliwy happy end.

A także materiały: Nowotwory hematologiczne w czasie ciąży – spojrzenie onkologa oraz Macierzyństwo i nowotwór – spojrzenie położnika.


Modernizacja Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
kodowanie: projekt: