hematoonkologia.pl - portal edukacyjny dla lekarzy

Sponsor zakładki:

Baxter & TY

AKTUALNOŚCI - HEMOFILIA


/ dr I. Woźnica-Karczmarz

Wyzwania i sukcesy w leczeniu hemofilii: historia pacjenta z ciężką hemofilią i inhibitorem o wysokim mianie

W ciągu ostatnich  40 lat  bardzo zmieniło postępowanie z pacjentami chorymi z hemofilią,  metody leczenia  poczyniły znaczne postępy. Historycznie, dzieci z hemofilią  skazane były na  bardzo słabą jakość życia  i rzadko przeżywały pierwszą dekadę. W dzisiejszych czasach zarówno dzieci jak i dorośli z hemofilią  aktywnie uczestniczą  w zajęciach szkolnych i pracy zawodowej oczekując normalnej długości i jakości życia. 
/ dr I. Woźnica-Karczmarz

Profilaktyka dla dorosłych z hemofilią – nie dla wszystkich taka sama

Racjonalne uzasadnienie  dla profilaktycznej terapii zastępczej czynnikiem  VIII lub IX jest oparte na obserwacjach przeprowadzonych w 1965 r. przez Ahlberga i współpracowników, z których wynikało, że występowanie artropatii hemofilowej ściśle łączy się z podstawowym poziomem aktywności  czynnika krzepnięcia.


/ dr J. Zdziarska

Indukcja immunotolerancji u chorych na hemofilię A powikłaną inhibitorem – jakie dawki czynnika VIII stosować?

Indukcja tolerancji immunologicznej wobec czynnika VIII (ITI, immune tolerance induction) jest jedyną znaną metodą eliminacji inhibitora czynnika VIII (cz. VIII) we wrodzonej hemofilii A. Skuteczność tej procedury w badaniach z niewielką liczbą pacjentów chorych na ciężką hemofilię A oraz międzynarodowych, retrospektywnych rejestrach wynosi 53-79%.


/ prof. P. Psuja

Konieczność natychmiastowego przywrócenia prawidłowej krzepliwości krwi u chorych leczonych doustnymi antykoagulantami z grupy antywitamin K

Blisko 1 % społeczeństwa jest przewlekle leczona doustnymi antykoagulantami z grupy antywitamin K (warfaryną, acenokumarolem). Leki te są stosowane celem zapobiegania i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, profilaktyki nawrotów zawału serca i udaru mózgu oraz zapobiegania zatorom tętniczym w miażdżycy naczyń, migotaniu przedsionków, wadach zastawkowych serca i po wszczepieniu zastawek serca [10].


nowsze 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 29 starsze
© 2009-2014 hematoonkologia.pl polityka prywatności polityka cookies regulamin