Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript - hematoonkologia.pl korzysta z tej technologii i zaleca włączenie jej! Jak to zrobić, przeczytasz w Pomocy Google lub na enable-javascript.com (w języku angielskim).

hematoonkologia.pl - portal edukacyjny dla lekarzy

Sponsor zakładki:

Baxter & TY

AKTUALNOŚCI - HEMOFILIA


/ dr I. Woźnica-Karczmarz

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość hemofilii – przegląd piśmiennictwa

Przez ostatnie czterdzieści lat możliwości leczenia substytucyjnego czynnikami krzepnięcia miały ogromny wpływ na poprawę jakości opieki nad pacjentami z hemofilią. Po ujawnieniu się chorób wirusowych przenoszonych drogą krwiopochodną  w późnych latach siedemdziesiątych i wczesnych latach osiemdziesiątych spowodowanych przez koncentraty czynników krzepnięcia produkowane z pulowanego osocza nie poddanemu inaktywacji wirusów potrzeba bezpieczniejszego leczenia stała się kluczowa dla społeczności pacjentów chorych na hemofilię.


/ dr J. Zdziarska

Różnice w obrazie klinicznym hemofilii A i B

Obie hemofilie (A i B) zawsze uważano za choroby o analogicznym przebiegu klinicznym (fenotypie) i podobnej tendencji do krwawień. Za główny wyznacznik ciężkości choroby uważano poziom brakującego czynnika krzepnięcia, niezależnie od tego, czy jest to czynnik VIII czy IX. Obserwacje kliniczne wskazują jednak na pewne różnice między obiema hemofiliami, sugerujące, że niedobór czynnika VIII wiąże się z większą częstością krwawień niż niedobór czynnika IX./ prof. T. Szczepański

Czy immunogenność czynnika VIII jest związana z jego budową? - przegląd literatury 2011

Immunogenność preparatów czynnika VIII, której przejawem jest pojawienie się przeciwciał-inhibitorów czynnika VIII zależy od szeregu czynników.1 Część związana jest z indywidualnymi predyspozycjami pacjenta do wytwarzania inhibitorów. Od lat wiadomo, że należą do nich ciężkość hemofilii (większość pacjentów z inhibitorem ma ciężką postać hemofilii), rasa (większa częstość występowania inhibitora u rasy afrykańskiej), typ mutacji wywołującej niedobór czynnika VIII, występowanie inhibitora u chorych członków rodziny, wiek przy podaniu pierwszej terapii substytucyjnej czynnika VIII, czy genotyp antygenów zgodności tkankowej HLA.1


/ DMX/Rynek Zdrowia

Leczenie hemofilii w Polsce: jest poprawa, ale może być znacznie lepiej

W ostatnich latach poziom leczenia hemofilii bardzo się poprawił, m.in. za sprawą wdrożenia leczenia profilaktycznego dla dzieci do 18. roku życia oraz Narodowego Programu Leczenia Hemofilii. Nadal jednak wiele aspektów leczenia należy poprawić - podkreślali eksperci Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię podczas debaty zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię.


/ dr I. Woźnica-Karczmarz

Pacjent z nabytą hemofilią A indukowaną clopidogrelem

Nabyta hemofilia A (AHA) jest rzadkim zaburzeniem krzepnięcia  wywołanym przez autoprzeciwciała  skierowane przeciwko czynnikowi VIII. Chorobę tą rozpoznaje się u pacjentów z przedłużonym czasem kaolinowo-kefalinowym i brakiem korekcji APTT  w teście z prawidłowym osoczem,  bez wcześniejszych objawów skazy krwotocznej i  historii krwawień w rodzinie.


nowsze 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 28 starsze
© 2009-2014 hematoonkologia.pl polityka prywatności polityka cookies regulamin