hematoonkologia.pl - portal edukacyjny dla lekarzy

Sponsor zakładki:

Baxter & TY

AKTUALNOŚCI - HEMOFILIA/ dr I. Woźnica-Karczmarz

Profilaktyka dla dorosłych z hemofilią – nie dla wszystkich taka sama

Racjonalne uzasadnienie  dla profilaktycznej terapii zastępczej czynnikiem  VIII lub IX jest oparte na obserwacjach przeprowadzonych w 1965 r. przez Ahlberga i współpracowników, z których wynikało, że występowanie artropatii hemofilowej ściśle łączy się z podstawowym poziomem aktywności  czynnika krzepnięcia.


/ dr J. Zdziarska

Indukcja immunotolerancji u chorych na hemofilię A powikłaną inhibitorem – jakie dawki czynnika VIII stosować?

Indukcja tolerancji immunologicznej wobec czynnika VIII (ITI, immune tolerance induction) jest jedyną znaną metodą eliminacji inhibitora czynnika VIII (cz. VIII) we wrodzonej hemofilii A. Skuteczność tej procedury w badaniach z niewielką liczbą pacjentów chorych na ciężką hemofilię A oraz międzynarodowych, retrospektywnych rejestrach wynosi 53-79%.


/ prof. P. Psuja

Konieczność natychmiastowego przywrócenia prawidłowej krzepliwości krwi u chorych leczonych doustnymi antykoagulantami z grupy antywitamin K

Blisko 1 % społeczeństwa jest przewlekle leczona doustnymi antykoagulantami z grupy antywitamin K (warfaryną, acenokumarolem). Leki te są stosowane celem zapobiegania i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, profilaktyki nawrotów zawału serca i udaru mózgu oraz zapobiegania zatorom tętniczym w miażdżycy naczyń, migotaniu przedsionków, wadach zastawkowych serca i po wszczepieniu zastawek serca [10].


/ dr M. Górska-Kosicka

Zalecenia dotyczące opieki nad chorymi na hemofilię

Opracowane zalecenia przedstawiają informacje które powinny być zawarte w dokumentacji chorego na hemofilię, a także niezbędne badania i testy umożliwiające poprawę opieki nad tą grupą pacjentów.


/ dr I. Woźnica-Karczmarz

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość hemofilii – przegląd piśmiennictwa

Przez ostatnie czterdzieści lat możliwości leczenia substytucyjnego czynnikami krzepnięcia miały ogromny wpływ na poprawę jakości opieki nad pacjentami z hemofilią. Po ujawnieniu się chorób wirusowych przenoszonych drogą krwiopochodną  w późnych latach siedemdziesiątych i wczesnych latach osiemdziesiątych spowodowanych przez koncentraty czynników krzepnięcia produkowane z pulowanego osocza nie poddanemu inaktywacji wirusów potrzeba bezpieczniejszego leczenia stała się kluczowa dla społeczności pacjentów chorych na hemofilię.


nowsze 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 29 starsze
© 2009-2014 hematoonkologia.pl polityka prywatności polityka cookies regulamin